Sprawozdanie za rok 2018 PDF Drukuj Email

12.00 Normal 0 21 false false false DE X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normale Tabelle"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Sprawozdanie z działalności Polsko – Niemieckiego Stowarzyszenia

Educatio Pro Europa Viadrina

za rok 2018

Członkowie Stowarzyszenia wzięli udział 27.01.2018 r.w projekcji filmu „Wir sind Juden aus Breslau” (Jesteśmy Żydami z Wrocławia) we Frankfurcie. Był to bardzo intersujący film, który zawierał relacje Żydów w języku angielskim, niemieckim i polskim. Reżyser w rozmowie po projekcji zapowiedział, że jest w przygotowaniu polska wersja tego filmu. Uznaliśmy, że warto byłoby pokazać ten film w Witnicy, z związku z czym wymieniliśmy się z nim wizytówkami i poprosiliśmy o informacje dotyczące ewentualnego pokazu tego filmu w województwie lubuskim.

Reprezentanci naszego Stowarzyszenia wybrali się na otwarcie gabinetu Christy Wolf 30.01.2018 r. w WiMBP w Gorzowie Wlkp., którego zbiory i wyposażenie podarowała rodzina. W wydarzeniu wzięło udział wielu gości z Niemic i Polski.

Na początku lutego niemiecka wersja folderu „Śladami kultury żydowskiej w przedwojennej Witnicy" nareszcie była drukowana. Ta niemiecka wersja jest tłumaczeniem Pani dr Catherine Griefenow-Mewis, przeredagowane dzięki wniosków Pana Stammwitz i Pani Petry Lober, za co serdecznie chcemy im dziękować.

24.02.2018 r. Walne zebranie, podczas którego dokonano wyboru nowego zarządu.

W dniach 11 – 12 maja 2018 r. w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów odbyła się „Izraelska Noc Muzeów”.

Przybyłych gości powitał Andrzej Kirmiel Dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Wieczór, bez wątpienia zdominowały czarujące i uzdolnione solistki, Alekasandra Idkowska z Poznania i Maria Lewandowska z Konina. Młode piosenkarki, laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej, zaprezentowały w ramach swojego koncertu ciekawe interpretacje pieśni izraelskich i żydowskich.

Po koncercie odbyło się otwarcie wystawy „Izrael wczoraj i dziś”, a następnie prelekcja, „Izraelska wojna o Niepodległość 1948-1949 r.”

Wieczór zakończyła projekcja filmu produkcji izraelskiej, pt. „Przyjeżdża orkiestra” z 2007 roku.

Kolejny dzień Nocy Muzeów rozpoczął się wspomnieniami o rodzinie, pt. „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, którymi podzieliła się z nami Helena Nycz z Nietoperka.

O godz. 1300 rozpoczęła się prelekcja, podczas której Irena Kirmiel przybliżyła zainteresowanym tajniki kuchni izraelskiej i bliskowschodniej. Prelekcja połączona była z warsztatami kulinarnymi i degustacją potraw.

Aleksander Stawnicki z Lubuskiej Fundacji Judaica z Zielonej Góry wyjaśnił gościom „Dlaczego Izrael jest dla nas ważny? Interpretacje na podstawie Biblii”.

Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, poprowadził warsztat parzenia kawy w findżanie. Przy aromacie kawy, kardamonu, cynamonu i goździków opowiadał także o tym, co jest najważniejsze w życiu założyciela Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Kolejnym punktem programu była prelekcja, na temat „Żydzi polscy – inspirująca historia ludzi sukcesu” wygłoszona przez Marię Marciniak.

Wieczorem mieliśmy możliwość wysłuchania pieśni żydowskich w wykonaniu chóru „Jarzębinki” z Otynia. Słowo wstępne przed koncertem wygłosiła pani Alicja Skowrońska, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Żarach.

Noc Muzeów 2018 zakończył blok filmowy, w ramach którego wyświetlone zostały trzy filmy: „Przypis” (2011), „Na końcu świata” (2004), „Zero motywacji” (2014).

23.06.2018 r. - Spacer szlakiem Christy Wolff od odwiedzenia jej gabinetu w WiMBP. Tam obejrzeliśmy film poświęcony życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych autorek niemieckich związanych z przedwojennym Gorzowem. Następnie zwiedziliśmy inne pomieszczenia Biblioteki Herberta, m.in. pokój poświęcony twórczości Bronisławy Weiss (Papuszy), galerię na poddaszu. Potem udaliśmy się do rzeźby Ławeczka Nelly autorstwa M. Bajsarowicza, do budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. 30 stycznia oraz budynku IV LO, gdzie dawniej mieściły się szkoły, do których uczęszczała Christa Wolf. Wycieczkę zakończyliśmy obiadem w restauracji „Między Wierszami”.

24 – 26.08.2018 r. Polskie–Niemieckie Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina zorganizowało XXI Polsko – Niemieckie Spotkanie Turystów – wycieczka rowerowo – samochodowa - Namyślin.

Trasa: Namyślin-Reczyce-Gudzisz-Chwaraszczany-Dargomyśl-Cychry-Krześnica-Sarbinowo- Namyślin /dł. trasy 36 km/.

Tradycyjnie w gronie przyjaciół spędziliśmy bardzo sympatyczny weekend. W tym roku w wycieczce udział wzięły 23 osoby.W pierwszym dniu po kolacji p. Roman Skudynowski przedstawił program na następny dzień wycieczki. W sobotę o godzinie 9 wyruszyliśmy w trasę. Pierwszymi obiektami, które zwiedziliśmy był elektrownie wodne na rzece Myśli. Rzeka o długości ok. 96 posiada 6 elektrowni wodnych wykorzysujących dawne piętrzenie młyńskie. Po drodze znajdowały się obiekty w Namyślinie, Reczycach, Gudzisz, Chwaraszczanach i Dargomyślu. Kolejnym miejscem do zwiedzania były obiekty templariuszy w Chwaraszczanach, gdzie byliśmy uczestnikami Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Mogliśmy wysłuchać bardzo ciekawego wykładu pana dr Przemysława Kołosowskiego o dziejach templariuszy, komandorii chwaraszczańskiej. Następnie zespół Liaman zaprezentował pieśni średniowieczne. Kolejnym etapem naszej wycieczki była elektrownia wodna w Dargomyślu. Atrakcji mieliśmy co nie miara, bo następnym punktem była inscenizacja bitwy pod Sarbinowem z czasów wojny siedmioletniej w jej 260 rocznicę. W inscenizacji brali udział osoby reprezentujące Polskę, Niemcy, Czechy. Zakończenie tego spotkania było ognisko i zasłużony posiłek. Muzyka, tańce hulańce i człowiek się nie obejrzał, a trzeba było się pożegnać, ale powiedzieliśmy sobie: do zobaczenia za rok.

26.08.2018 r. Spotkanie przy kawie w Dąbroszynie – urodziny Pani Jutty von der Lancken oraz 20. rocznica istnienia Stowarzyszenia. W pięknym, romantycznym ogrodzie Państwa Malczewskich spotkało się ok. 30 osób – członków i przyjaciół naszego Stowarzyszenia.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy od życzeń dla Jubilatki, wspominaliśmy również pierwsze lata działalności „Educatio” i jego inicjatorów. W drugiej części spotkania – wyruszyliśmy na spacer do odrestaurowanego kościoła oraz do Parku Górnego – do świątyni Cecylii.

Zarówno przepiękne, letnie popołudnie, jak i poczęstunek przygotowany przez młodego pasjonata kuchni i kulinariów – Macieja Pisarka oraz niezwykła gościnność Państwa Joanny i Jacka Malczewskich sprawiają, że już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w Dąbroszynie.

Na dzień 01.09.2018 r. organizowalizmy wycieczkę do Seelow- Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy o godzinie 1000 od spotkania z Burmistrzem Seelow, Jörgiem Schröderem, w budynku "Dampfbäckerei". Wzięliśmy udział w bardzo interesującej dyskusji na temat współpracy samorządu ze stowarzyszeniami działającymi w tym mieście.

Pierwsi zabrali głos przedstawiciele stowarzyszenia, które prowadzi „Dampfbäckerei”, a następnie o swoich doświadczeniach opowiedzieli członkowie stowarzyszenia "Tourist-Information".

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie kościoła w Seelow, po którym oprowadziła nas Pani Pastor. Opowiadała także o społecznej, kulturalnej i sportowej pracy parafii ewangelickiej na rzecz środowiska lokalnego.

W restauracji "Im Speicher" we Friedersdorf zjedliśmy obiad, po czym udaliśmy się na stadion miejscowego klubu "Viktoria", a potem odwiedziliśmy Punkt Informacyjny miasta Seelow, prowadzony przez stowarzyszenie „Tourist-Information". Spotkanie zakończyliśmy przy kawie w budynku "Dampfbäckerei".

08.09.2018 r. - Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina zorganizowało TOUR-DE MOZ – wycieczkę rowerową do Pniewo, do MRU.

Trasa: Pniewo-Wysoka-Boryszyn-Staropole-Nowy Dworek-Jordanowo- Kaława /dł. trasy 23 km/.

Tym razem w ramach Tour-de MOZ odwiedziliśmy Międzyrzecki Rejon Umocniony. Pniewo było miejsce spotkania się turystów rowerowych z Niemiec i Polski. 74 uczestników wycieczki zwiedzili muzeum oraz bunkry, po których oprowadził nas przewodnik. Podziemne umocnenia zrobiły wrażenia na uczestnikach wycieczki. Kolejnym etapem był pozostałości po bunkrze w Staropolu. Tam pan Roman Skudynowski opowiedział o obiekcie a także przekazał informację o wykorzystaniu bunkrów przez nietoperzy nocki na zimowisko.

Następnie odwiedziliśmy ośrodek dla Osób Uzależnionych SPZOZ „Nowy Dworek”, który został utworzony dnia 1 września 1986 roku w Nowym Dworku. Znajduje się on w wybudowanym przez Hoffartha po 1831 roku dworze, gruntownie przebudowanym pod koniec XIX w.

Kolejnym etapem był pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gościkowie – Paradyżu. To cenny obiekt architektoniczny o bogatej historii, prawdziwa perełka Ziemi Lubuskiej. Obecnie znajduje się tam Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

W Kaławie w restauracji uzupełniliśmy spalone w trasie kalorie. Obiad był bardzo smaczny.

Do przebycia mieliśmy jeszcze 2 km do Pniewa. I tak zakończyliśmy kolejne spotkanie, które było bardzo ciekawe. Za rok spotkamy się ponownie, aby poznać kolejne obiektów Ziemi Lubuskiej.

12.10.2018 r. Koło Przyjaciół Pałaców i Ogrodów w Marchii zorganizowało Koncert benefisowy w Berlinie na rzecz renowacji pomnika Victorii w Dąbroszynie. Męski kwartet „4 Times Baroque” zagrał w Pałacu Charlottenburg koncert muzyki barokowej, który bardzo pozytywnie został odebrany przez publiczność. W trakcie tego wydarzenia na renowację pomnika Victorii zebrano 1600 EURO.

27.10.2018 r. - Udział w koncercie pod patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy.

9 listopada 2018 r., w 80. rocznicę Nocy Kryształowej, o godz. 18 w holu gmachu WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbył się wernisaż wystawy "Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą Im Fluss der Zeit. Jüdisches Leben an der Oder". W ramach V Witnickich Dni Kultury Żydowskiej wzięliśmy udział w otwarciu wystawy i prelekcji Pana Roberta Piotrowskiego „Żydzi w Landsbergu (Gorzowie). Obrazy historii od nieznanego początku do tragicznego końca”.

Wystawa poświęcona była wybranym aspektom historii Żydów po obu stronach Odry. Zachęcała do refleksji i dialogu między dawnymi i obecnymi mieszkańcami regionu oraz do odkrywania polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego tych ziem.

Jak zaznaczyły kuratorki wystawy, dr Magdalena Gebala z Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie oraz dr Magdalena Abraham-Diefenbach, historią i losem ludności żydowskiej tego nadodrzańskiego pogranicza dotąd specjalnie nie zajmowali się badacze z Niemiec ani też z Polski.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. paliła się landsberska synagoga, a jej widok po tym pożarze uwieczniła w swojej powieści Christa Wolf. Fragmenty „Wzorców dzieciństwa” z Nelly patrzącą na pierwsze miejskie ruiny czytała podczas wernisażu aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Karolina Miłkowska-Prorok przy akompaniamencie skrzypiec, na których grał nauczyciel jednej z gorzowskich szkół muzycznych w raz z kilkuletnią uczennicą.

Podczas wieczoru w Bibliotece Herberta mogliśmy wysłuchać również wykładu Roberta Piotrowskiego, gorzowskiego regionalisty pt. „Żydzi w Landsbergu (Gorzowie). Obrazy historii od nieznanego początku do tragicznego końca”. Piotrowski przedstawił postaci, obiekty, miejsca związane z historią landsberskich Żydów do lat 30 ubiegłego wieku, szanowanych mieszkańców miasta, całkowicie zintegrowanych z miejscową społecznością.

Wystawa zorganizowana przez Wojewódzką i Miejska Bibliotekę Publiczną im. Z. Herberta oraz Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie możliwa była do obejrzenia w holu biblioteki do 15 lutego 2019 r.

Nasze Stowarzyszenie zakończyło wieczór wspólną kolacją w restauracji „Między Wierszami”, podczas której serwowano potrawy kuchni żydowskiej: zupę penicylinę (maca, warzywa korzeniowe, oliwa smakowa) oraz czulent (wołowina, fasola, kasza gryczana).

Promocja książki „Witnica. Andrzej Zabłocki – tak się przedstawiał” w Hotelu „Witnica”.

Spotkanie rozpoczął prezes Stowarzyszenia Roman Skudynowski, który przybliżył gościom sylwetkę bohatera promowanej książki byłego Burmistrza Miasta i Gminy Witnica Andrzeja Zabłockiego. Następnie o projekcie zrealizowanym przez Stowarzyszenie, w wyniku którego powstała książka „Witnica. Andrzej Zabłocki – tak się przedstawiał” opowiedziała Grażyna Aloksa.

Głównym punktem spotkania była prezentacja ww. książki, której podjęła się Mirosława Jach. Czytane przez nią fragmenty artykułów urozmaicone były wizualizacją i połączone z recitalem pt. „Życie ma wiele barw” duetu Aleksandra Jach i Łukasz Staniczek. Następnie zespół redakcyjny podziękował autorom artykułów, wręczając egzemplarze książki. W tle wyświetlane były zdjęcia autorstwa córki śp. Andrzeja Zabłockiego Aleksandry oraz fotografie ze zbiorów rodziny.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem i rozmowami przy kawie.

W br. Stowarzyszenie realizowało projekt „Znaczące postaci Euroregionu Pro Europa Viadrina – Andrzej Zabłocki” z programu INTERREG VA. (IV-XII 2018).

Naszym partnerem projektowym była organizacja pozarządowa z Seelow Tourist-Information "Oderbruch und Lebuser Land" e.V.. W trakcie dyskusji nad założeniami projektu doszliśmy do wniosku, że cechą, która charakteryzuje oba miasta - Seelow i Witnicę (przez 24 lata zarządzaną przez Andrzeja Zabłockiego) jest dobra, stała współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi. Wykorzystanie wiedzy i zaangażowania pasjonatów ze stowarzyszeń z doświadczeniem i potencjałem instytucji samorządowych sprawiają, że podejmowane inicjatywy mają charakter unikatowy i nadają miejscom wyjątkowy charakter, budują również poczucie tożsamości, współodpowiedzialności za los swojego miasta.

Jak duży potencjał tkwi w społecznościach lokalnych pokazaliśmy na przykładzie Seelow. Zorganizowana została wycieczka studyjna do Seelow – szlakiem wyjątkowych, wspólnych działań NGO i samorządu lokalnego.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z burmistrzem Seelow Panem Jörgiem Schröderem w Dampfbäckerei (siedzibie stowarzyszenia artystów-amatorów), następnie poznaliśmy społeczną, kulturalną i sportową działalność parafii ewangelickiej, odwiedziliśmy siedzibę stowarzyszenia sportowego, Punkt Informacji Turystycznej, również prowadzony przez stowarzyszenie. Wycieczka zorganizowana została we wrześniu.

Drugim równie ważnym działaniem projektowym było wydanie książki pod roboczym tytułem; „Andrzej Zabłocki – człowiek ponad granicami”, zawierającej zbiór ponad 20 wypowiedzi: Polaków i Niemców o oddziaływaniu Andrzeja Zabłockiego na ich postawy oraz o jego roli w tworzeniu obrazu współczesnej Witnicy. Publikacja ostatecznie nosi tytuł „Witnica. Andrzej Zabłocki” – tak się przedstawiał”, do której teksty zostały napisane przez 51 autorów, liczy prawie 200 str. Wydano 400 egz. książki. Promocja wydawnictwa odbyła się 29.12.2018 r. w restauracji Hotelu Witnica, z udziałem ok. 120 osób.

Naszym projektem chcieliśmy uświadomić mieszkańcom naszego Euroregionu jak ważni są ludzie tacy, jak Andrzej Zabłocki, nadający kształt współczesnemu światu. Chcieliśmy również zachęcić i inne organizacje do poszukiwania podobnych, znaczących osobowości w ich środowiskach, budując tradycję honorowania wyjątkowych postaci wydawnictwami poświęconymi ich życiu.

Projekt został zaakceptowany przez euroregion na kwotę 9 255,75 Euro, a zrealizowany w wysokości 9198,65 euro (z czego środki własne to 919,86 Euro, a zwrot UE za realizację projektu wyniesie 7818,86 + 459,93 z budżetu państwa, czyli łącznie po rozliczeniu na konto stowarzyszenia wpłynie 8278,79 Euro. Obecnie trwa rozliczanie projektu.

 
Sprawozdanie z kadencji 2014-2017 PDF Drukuj Email

12.00 1024x768

Normal 0 21 false false false DE X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normale Tabelle"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Sprawozdanie z działalności Zarządu Polsko Niemieckiego Stowarzyszenia

EDUCATIO PRO EUROPA VIADRINA

Z kadencji 2014-2017

Szanowni Państwo:

„Chwila zadumy… pomyślcie jak szybko płynie czas”. Tak zaczynał śp. Andrzej Zabłocki na pamiętnym walnym zebraniu Stowarzyszenia w roku 2015. Od tego chciałbym rozpocząć nasze zebranie.

W roku 2014 nowo powołany zarząd Stowarzyszenia EDUCATIO PRO EUROPA VIADRINA rozpoczął pracę w składzie Andrzej Zabłocki – prezes, Grzegorz Załoga – wiceprezes, dr Catherine Griefenow-Mewes -sekretarz, Grażyna Aloksa- skarbnik, pułkownik Ulrych Schroeter – członek zarządu. Na przestrzeni 4 lat zaszła olbrzymia zmiana. Z wielkim żalem i smutkiem 3 listopada 2016 pożegnaliśmy naszego przewodnika prezesa wspaniałego człowieka śp. Andrzeja Zabłockiego. Zacytuję słowa Andrieja Siniawskiego „Człowiek rodzi się w jednym egzemplarzu i kiedy ginie, nikt go nie może zastąpić” W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy.

W dniu 02.11.2017 pożegnaliśmy członka naszego stowarzyszenia Reinhold Wörtzel w Berlinie - brali udział Pan Zbigniew, Pani Katarzyna i Pani Jutta.

Mam prośbę o powstanie i uczczenie chwilą ciszy pamięci naszych członków Stowarzyszenia którzy odeszli na wieczną wachtę śp. Andrzej Zabłocki i Reinhold Wörtzel.

W 18.02.2017 odbyło się walne zebranie na którym został uzupełniony skład zarządu PNSEPEV - wybór dwóch osób i do końca kadencji zarząd pracował w składzie Roman Skudynowski – prezes, Grzegorz Załoga – wiceprezes, dr Catherine Griefenow-Mewes -sekretarz, Grażyna Wiesława Aloksa- skarbnik, Kerstin Siegling – członek zarządu.

Te cztery lata nie były łatwe. Rok 2014 przyniósł po wyborach samorządowych wielkie zmiany we władzach gminy. Niestety odbiło się to niekorzystnie na relacjach Burmistrz a nasze Stowarzyszenie. Po wyborach władze przestały być nam życzliwe. Brak dostępu do pomieszczeń biurowych Stowarzyszenia w Żółtym Pałacyku w znacznym stopniu utrudniły organizowanie spotkań oraz pracy zarządu. Dzięki pani dr Catherine Griefenow-Mewes mogliśmy spotkania zarządu przeprowadzić w jej mieszkaniu. Dzięki uprzejmości Doroty i Radka Marczewskich dzisiaj mogliśmy się spotkać w Hotelu Witnica.

Przez te cztery lata nazbierało się wiele przedsięwzięć realizowanych przez nasze Stowarzyszenie. Muszę tu podkreślić zasługę przede wszystkim dwóch osób dzięki którym tak wiele działań wykonano są to pani dr Catherine Griefenow-Mewes i Grażyna Wiesława Aloksa. Członkowie naszego Stowarzyszenia brali czynny udział organizowanych przez inne Stowarzyszenia lub instytucje. Stowarzyszenie chętnie współpracuje z innymi organizacjami i instytucjami, są to: Towarzystwo Przyjaciół Witnica, polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie, ZS im. Kopernika z Witnicy, Zespołu Szkół w Bogdańcu, DPG Brandenburg (Niemiecko-Polskie Towarzystwo z Poczdamu) i Towarzystwem Współpracy Chrześcijan i Żydów w Poczdamie, Fundacji Współpracy-Polsko-Niemieckiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Dorocie i Radosławowi Markiewiczom, właścicielom Hotelu i Restauracji "Witnica"

Teraz chciałbym zaproponować podróż do przeszłości (bo nie przyszłości bez przeszłości).

Przez cztery lata Polsko Niemieckiego Stowarzyszenia EDUCATIO PRO EUROPA VIADRINA zorganizowało lub jej członkowie brali czynny udział w przedsięwzięcia organizowanych przez inne organizacje w ilości ok. 54 ok. a brało udział ok. 1300 osób.

Były to imprezy cyklicznie organizowane przez Stowarzyszenie np. Dni Kultury Żydowskiej cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem, jubileusz pani Jutty od której to wszystko się zaczęło, praca z młodzieżą festyny w Sosnach. Dzięki zaangażowaniu pani G. Aloksa i pani K.Griefenow-Mewis i pana Zbigniewa Czarnucha A działania promocyjne tych wydawnictw spotykały się z szerokim zainteresowaniem. Wystawy fotograficzne. Szereg wyjazdów plenerowych pozwoliło na poznanie pogranicza polsko-niemieckiego. W ostatnim roku pojawiły się nowe inicjatywy koncerty charytatywne, jubileuszowe.

WYDAWNICTWA

29.03.2014 prezentacja książki „z Nowej Marchii do Nowej Marchii (org tyt. Heimat Barndenburg Stationen meines Lebens) Jörga Lüderitza

18.10.2014 promocja książki „... ale ścieżki pozostały te same” w Sosnach Redaktorami książki byli panie pani G. Aloksa i pani K.Griefenow-Mewis

22.11.2014 promocja książki „… ale ścieżki pozostały te same” w Berlinie – liczba uczestników 100 w tym przedstawiciele naszego Stowarzyszenia, Fundacji Sosny, Koła Gospodyń Wiejskich w Sosnach, Inicjatywy Kobiet Berlin – Warszawa. Sala w budynku dworca Lichterfelde West była pełna.

W roku 2015 nasze Stowarzyszenie wydało dwie książki:

- "Zbigniew Czarnuch. Jego misją jest edukacja" / Zbigniew Czarnuch. Seine Mission ist die Vermittlung von Bildung". Dziękujemy wszystkim autorom i osobom, którzy przysłali nam swoje teksty i zdjęcia (8 autorów polskich i 4 niemieckich). Myślimy, że nasze wydawnictwo ukazuje różne pasje Pana Zbigniewa i wyraźnie wskazuje na jego zasługi w wielu dziedzinach życia społecznego.

- Wydanie książki "Das Warthebruch. Die Geschichte der Bändigung eines Flusses" - niemieckiej wersji książki Zbigniewa Czarnucha "Ujarzmianie Rzeki"

Wyjątkowe podziękowania składamy Panu Stammwitzowi, który wspaniałomyślnym darem umożliwiał druk dzieła, które urosło do 436 stron. Nakład: 300 egz. (+100 egz. –dodruk)

20.04.2016 - ks. Ryszard Tomczak, autor „Historii Witnickiej Parafii 1945-2015” prezentował wydany w roku 2016 r. II tom Szkiców Witnickich. Książka zawiera rys historyczny obejmujący okres niemieckiego Vietz - aż do czasów współczesnej Witnicy.

20.05.2016 odbyła się promocja książki Z. Czarnucha "Das Warthebruch…” w Restauracji Hotelu Witnica, z udziałem 20 osób, a 08.09.2016 - prezentacja książki odbyła się w Berlin-Saal, Stadtbibliothek Berlin.

23.02.2017 godz. 17.00 (Czwartek), Haus Brandenburg w Fürstenwalde, Parkallee 14

Prezentacja książki Zbigniewa Czarnucha "Das Warthebruch " - Niemiecka wersja książki "Ujarzmianie Rzeki"

27.03.2017 o g. 19.00, Schloss Trebnitz - Promocia książki Silberhochzeit - Srebrne gody - 25 lat spotkań polsko-niemieckich, w którą projekt Grażyny jest dany przykładem.

WYSTAWY

Luty – kwiecień 2014 wystawa poświęcona pamięci Annema von Klitzing (wernisaż w czasie dorocznego spotkania członków naszego Stowarzyszenia)

23.05.2014 Otwarcie wystawy fotograficznej „Drogi do Lebus”. W obecności przedstawicieli grupy fotograficznej działającej w stowarzyszeniu Heimatverein z Lubusza w Żółtym Pałacyku.

03.10.2014 otwarcie wystawy fotograficznej „Niemcy – oczami polskich i niemieckich fotografów i promocja książki” … ale ścieżki pozostały te same” Charlottenburg/Sosny we wspomnieniach Hilde von Lear i Anne-Margarete von Klitzing.

16.04.2015 - Witniczanin, hobbysta nurkowania i fotograf - Bogdan Paczkowski zaprezentował swoje filmy o podwodnym życiu w jeziorze Wielkim.

20.11.2015 – w restauracji Hotelu „Witnica” odbył się wernisaż grupy fotografów działających przy Muzeum regionalnym w Lubuszu (Lebus). Otwarcie wystawy "Zbliżenia" było imprezą towarzyszącą jubileuszowym uroczystościom 30-lecia Towarzystwa Przyjaciół Witnicy

09.05.2016 Frankfurt – otwarcie wystawy fotograficznej „Niemcy – okiem polskich i niemieckich fotografów” w Domu Bolfrasa z okazji tradycyjnych obchodów Dnia Europy w br. poświęconych jubileuszowi 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie. Nasze stowarzyszenie dostarczyło wykonaną w roku 2014 wystawę fotograficzną pod w/w tytułem niemieckiemu partnerowi (DPG), który zaprezentował ją w czasie obchodów rocznicowych we Frankfurcie.

DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ

12.04.2014 zaproszenie na spacer śladami kultury żydowskiej w Witnicy – uczniowie Zespołu Szkół w Bogdańcu którzy pod kierunkiem nauczycieli stworzyli „Spacerownik witnicki”, byli przewodnikami na szlaku. Do tych prac włączył się również ZS im. Kopernika z Witnicy. Spacerownik został wydrukowany przez Towarzystwo Przyjaciół Witnicy i Miejski Dom Kultury w Witnicy i przy finansowym wsparciu GBS Bank Barlinek.

04.11.2015 - 13.11.2015Witnickie Dni kultury żydowskiej” obejmowały dwa wydarzenia:

04.11.2015 - Dyskusja "Dialog religijny na drodze pojednania" na Uniwersytecie w Poczdamie. Nasze stowarzyszenie było wspólnie z DPG Brandenburg i Towarzystwem Współpracy Chrześcijan i Żydów w Poczdamie organizatorem wieczornej dyskusji teologów i historyków prof. dr. Hanspetera Heinza i prof. dr. Stanisława Krajewskiego na temat znaczenia i recepcji w Polsce i Niemczech dokumentu Nostra Aetate II Soboru watykańskiego oraz orędzia biskupów polskich do katolickich biskupów niemieckich „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Educatio było partnerem projektu w Fundacji Współpracy-Polsko-Niemieckiej

13.11.2015 - Wieczór kultury żydowskiej rozpoczął się prelekcją Zbigniewa Czarnucha na temat witnickich Żydów. Kolejnym elementem programu był spacer witnickim szlakiem kultury żydowskiej. Niespodzianką na szlaku była etiuda teatralna inspirowana historią żydowskiej rodziny Bähr (właścicieli przedwojennego sklepu tekstylnego, a obecnie sklepu GS „Trójka), przygotowana przez młodzieżową grupę teatralną Drama Team II (prowadzoną przez Piotra Melinisa). Wieczór zakończyliśmy koncertem zespołu klezmerskiego "Shalom" z Poznania oraz z degustacją kuchni żydowskiej.

III Witnickie Dni Kultury Żydowskiej – w tym roku odbywały się pod hasłem „Historia historii” i odbyły się w dniach: 23-27.11.2016 Przygotowane były przez Educatio i stowarzyszenie DPG (Niemiecko-Polskie Towarzystwo z Poczdamu)

Program obejmował m.in.: spacer szlakiem kultury żydowskiej – przewodnikiem na szlaku była Grażyna Oleksiak (prezes TPW), literackie popołudnie: „Szmonces – żart i humor w literaturze żydowskiej”. W 25. rocznicę śmierci Isaaca Singera, wydarzenie główne, czyli: wieczór kultury żydowskiej.

Program wieczoru obejmował: wystąpienie Zbigniewa Czarnucha - "Moje rozterki jako autora piszącego o witnickich Żydach", Spacer witnickim szlakiem kultury żydowskiej (fragment szlaku pomiędzy miejscem upamiętniającym synagogę a kamienicami przy ul. Rutkowskiego), "Cymes" - koncert zespołu "Pro Musica" (Szczecin), degustacja potraw inspirowanych kuchnią żydowską oraz pogawędki przy stole.

Wieczór Kultury Żydowskiej organizowany był wspólnie z właścicielami Restauracji i Hotelu Witnica, którym zawdzięczamy nie tylko wyjątkową kuchnię, ale także wspaniały klimat spotkania.

03.-05.11.2017: Tydzień Kultury Żydowskiej - przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Witnicy oraz nasze stowarzyszenie w partnerstwie z Niemiecko-Polskim Towarzystwem (DPG) z Poczdamu. W programie było: "Pod urokiem secesji – witnickie kamienice" – wykład Romana Kasprowicza (historyka sztuki, konserwatora), Wieczór muzyki, humoru i kuchni żydowskiej, "Przy szabasowych świecach" koncert pt. "Jankiel" w wykonaniu słowackiego zespołu "Mojse Band", warsztaty kuchni żydowskiej, połączone z degustacją przygotowywanych potraw. Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Witnicy Współorganizator: Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina.

JUBILEUSZE

30.08.2014 Urodziny pani Jutty – liczba uczestników 140

Recital fortepianowy, wspięcie się pod Świątynię Cecylii i otwarcie przez burmistrza Andrzeja Zabłockiego po odrestaurowaniu (z towarzyszeniem grupy teatralnej z DRAMA TEAM MDK Witnica i sygnalistów myśliwskich z Nadleśnictwa Bogdaniec

05.09.2015 –Uroczysty koncert z okazji urodzin Pani Jutty w kościele w Dąbroszynie. Trio MARGAUX (pianoforte, skrzypce, wiolonczela) zaprezentowało utwory Josepha Elsnera, L. v. Beethovena i F. Chopina. Wspaniały występ! Na zakończenie - zaprosiliśmy gości na urodzinowy tort oraz kawę i ciasto, przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Ta część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej tutejszej szkoły podstawowej. Uroczystość organizowało: "KULTURBRÜCKE ÜBER DIE ODER" oraz nasze Stowarzyszenie.

Pod znakiem Victorii dniu 27.08.2016 obchodziliśmy 80. urodziny Jutty von der Lancken w Dąbroszynie. Nasze stowarzyszenie przygotowało festyn a Koło Gospodyń z Dąbroszyna przygotowało swoje popisowe przysmaki, upominek dla naszych gości sponsorował witnicki Browar. Artyści ze Szczecina – z agencji artystycznej „Pro Musica” otrzymali entuzjastyczne oklaski i liczne oferty występów w Niemczech.

26.08.2017: o g. 15.00: Bal letni w Dąbroszynie – urodziny Jutty von der Lancken w ogrodzie Państwa Rał w Dąbroszynie. Bardzo dziękujemy państwam Rał za zaproszenie i gościnność

21.03.2015 - Uroczystość z okazji 85 urodzin pana Zbigniewa Czarnucha (ur. 18.03.1930 r.). W restauracji Hotelu "Witnica”. Fragment przemówienia prezesa A. Zabłockiego dobrze oddaje zasługi Jubilata dla Witnicy i regionu: „kiedy cztery lata temu Witnica gościła prezydentów, burmistrzów i wójtów woj. lubuskiego, którzy przyjechali tu na swój konwent, w programie postanowiliśmy pokazać im oczywiście Witnicką Strefę Przemysłową, Regionalne Centrum Ratownictwa, Browar oraz Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji. Wycieczkę po parku prowadził Zbigniew Czarnuch.

16.05.2015 - "Dzień w Dąbroszynie"

W 2015 roku nasze stowarzyszenie zrealizowało projekt pt. „Osobowości euroregionu Pro Europa Viadrina”, z unijnego programu EWT. Projekt poświęcony był Zbigniewowi Czarnuchowi i jego wieloaspektowej działalności na polsko-niemieckim pograniczu. Pierwsze, realizowane w ramach projektu działanie, odbyło się 21 marca (jubileusz Z.Czarnucha oraz wydawnictwo „Jego misją jest edukacja”). Z. Czarnuch przedstawił referat pt. „Skarby euroregionu: Dąbroszyn”. Uzupełnieniem wykładu było wystąpienie prezesa PNSEPEV – Andrzeja Zabłockiego nt. „Nowe czasy, nowe wyzwania – kierunki rozwoju euroregionu Pro Europa Viadrina”.

LAURY DLA CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA

24.09.2015 - Pan Zbigniew Czarnuch otrzymał honorową nagrodę Fundacji Haus Brandenburg w Fürstenwalde, za budowanie pomostów między Polakami i Niemcami, za wkład w dzieło pojednania oraz za całokształt jego działań zmierzających do dobrosąsiedzkich kontaktów między tymi narodami. Gminę Witnica reprezentowali przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Witnicy oraz Stowarzyszenia Educatio Pro Europa Viadrina.

Wyróżnienie dla pani Grażyny Aloksy i witnickich projektów z dziećmi w serii Silberhochzeit - Srebrne gody -  25 lat spotkań polsko-niemieckich. Odbyło się 27 marca 2017 o godzinie 19:00 w Schloß Trebnitz – promocja książki o 25 wyróżnionych projektach

Opis działań w Witnicy:

Organizacja interkulturowych spotkań dla małych dzieci

Dzieci z Münchebergu i Witnicy budują statek i wybierają się do Brukseli.

W 1998 roku dołączyło Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Educatio pro Europa Viadrina, które skupiało się na edukacji i stało się podmiotem dla projektów bajkowych prowadzonych w przedszkolach w Nowinach Wielkich i w Münchebergu. Zbigniew Czarnuch zainspirował także Grażynę Aloksę, dyrektorkę przedszkola Na Środku Świata w Nowinach Wielkich. Zadała sobie pytanie: Czy niemieckie i polskie dzieci mogą spotykać się ze sobą tak, jak starsi Niemcy i Polacy podczas wycieczek ze Czarnuchem?

Bajka „Arka Dobrej Nowiny”, drugi wspólny projekt przedszkolny w 2002 roku zakończył się wezwaniem do budowy statku. Tak jak niegdyś król baśni, dzieci miały poszukiwać zaginionych dobrych nowin. Opowiadały sobie z własnych przeżyć: Pisały je następnie na kartkach i zbierały historie w arce zbudowanej z klocków. Budowa naprawdę dużego statku sprawiała im radość, a pomysł był rozwijany z dziećmi. Faktycznie Grażyna Aloksa znalazła polską firmę, która wykonała i zasponsorowała elementy do budowy łodzi. I tak arka wraz z 70 dzieci, wychowawczyń i rodziców w 2004 roku udała się w wielki rejs do Brukseli, po drodze odwiedzając partnerskie przedszkola w Gnieźnie (województwo wielkopolskie), Nowinach Wielkich (Lubuskie), Münchebergu (Brandenburgia) i w Druten (Holandia). 1 maja 2004 roku, w dniu przystąpienia Polski do UE, arka stanęła na Grand Place w Brukseli.

07.10.2017 o g. 14.00: Dom Kultury w Küstrin-Kietz, Uhonorowanie p. Zb. Czarnucha Nagroda Jana z Kostrzyna - przyznawana przez Stowarzyszenie Historii Kostrzyna.

WYCIECZKI

26.04.2014 wycieczka do Lubusza – miłków wiosennych, do miejskiego muzeum

10.05.2014 wycieczka „Dzień relaksu w pięknej Dolinie Schlaubetal”. Państwo Koitzsch wszystko przygotowali wspaniale: piesza wycieczka wzdłuż brzegów rzeki Schlaube, później obiad Neuzelle, zwiedzanie klasztornego kościoła i ogrodu zakończenie podwieczorkiem w kawiarni u źródeł Schlaube.

01.06.2014 wycieczka do Altranft na Jarmark Średniowieczny i pokazy rzemiosła wiejskiego – liczba uczestników 54 w tym dzieci i młodzież z 6 świetlic wiejskich działających w gminie Witnica. Dzieci miały okazję również wziąć udział w interaktywnej wystawie ”Zapomniane gry i zabawy dziecięce na polsko-niemieckim pograniczu”.

21.06.2014 spacer po Parku Górnym w Dąbroszynie na zaproszenie pana M.Rała – liczba uczestników 20. Uczestnicy zwiedzali kryptę i kościół

09.05.2015 – Wycieczka do Berlina tropem Muru Berlińskiego. Przewodnik: Rolf John-Lindner. Po raz kolejny nasze Stowarzyszenie zaprosiło na wycieczkę do Berlina. Tym razem śladem blizny będącej pozostałością podziału miasta na Berlin Zachodni i stolicę NRD. Berlin zawsze wart jest wycieczki a galeria East Side Gallery czy Muzeum Muru Berlińskiego są atrakcjami turystycznymi, które pokazują, że również trudna historia może być wykorzystana do promocji. Miejsca zablokowane przez mur w samym centrum miasta okazały się też wielkim kapitałem w rozwoju miasta.

13.06.2015 – Rekreacyjna wycieczka do Buckow w Szwajcarii Marchijskiej, przewodnik: Heike Schäfer. Wyprawa busem i samochodami.

Pani Schäfer wspaniale przygotowała wycieczkę – była ona urozmaicona i bardzo interesująca. Rozpoczęliśmy w Waldsieversdorf od zwiedzania wystawy „John Heartfield (1891-1968) - artysta i grafik”, która ukazywała artystyczną formę fotomontażu politycznego. Autor był znany ze zdjęć antyfaszystowskich. Zwiedziliśmy również letni dom Heartfielda i mieszczącą się w zabudowaniu gospodarczym - niewielką wystawę jego prac.

Następnie przejechaliśmy do Buckow na Dni Róż – a tam: spacer w zamkowym parku, przejażdżka łodzią po jeziorze Buckowsee z kawą i ciastem. Dzień w Buckow zakończyliśmy spacerem wokół jeziora.

08.08.2015 – wycieczka śladami Alexandra von Humboldta w Polsce ( trasa: Barnówko – Dolsk – Mystki – Dalsze – Dyszno –Barnówko).

23.07.2016 wycieczka studyjna (rowerowo/samochodowa) - na szlaku: Witnica-Kłopotowo (prom)-Słońsk (w tym: zwiedzanie Izby regionalnej i kościoła oraz młyna w Słońsku. Przewodnikami byli: Błażej Kaczmarek, Henryk Radowski. - teren Parku Narodowego „Ujście Warty” (tzw. „betonka”)- Jamno-Kłopotowo-Oksza- Witnica.

W maju i czerwcu 2017 Towarzystwo Przyjaciół Witnicy zapraszało na trzy Weekendy rowerowe w Witnicy: Nasze stowarzyszenie współpracowało z TPW organizacją

09.09.2017 udział członków naszego Stowarzyszenia w wycieczce rowerowej w Słońsku z Märkische Oder Zeitung.

14.10.2017: wyjazd do Berlina do Muzeum Kultury Żydowskiej; 1. zwiedzanie muzeum we dwóch grupach; 2. obejrzenie pomnika poświęconego paleniu książek w Berlinie 10-ego Maja 1933 r. na Plac Augusta Bebla i Katedry Św. Jadwigi; 3. Synagoga na ul. Oranienburgskiej; 4. na ul. Schönhauser Allee - Stolpersteine (potykacze pamięci).

FESTYNY

16.08.2014 festyn letni w Sosnach tradycyjny festyn rodzinny organizuje pani Joanna Marciniak właścicielka pałacu i założona przez nią Fundacja Sosny wraz z tutejszym Kołem Gospodyń Wiejskich. Nasze Stowarzyszenie wspierało ten festyn. Młodzież zaprezentowała wystawę fotograficzną ptasim szlakiem oraz spektakl „Mój Mały Książe”.

15.08.2015 – odbył się Festyn Letni w Sosnach. Corocznie na zaproszenie Joanny Marciniak i Koła Gospodyń Wiejskich w Sosnach. Należy podkreślić jest to inicjatywa prywatna, ze swoich środków

13.08.2016 Festyn letni w Sosnach. Zaprosiła nas Pani Joanna Marciniak i Koło Gospodyń Wiejskich w Sosnach

09.09.2017 Festyn letni w Sosnach. Zapraszała Joanna Marciniak i Koło Gospodyń Wiejskich w Sosnach.

20.06.2015 – Spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Poczdamie na dyskusji młodzieży z Polski i Niemiec na temat: "Co młodzi ludzie myślą o Polsce i Niemczech" z udziałem uczniów liceum. Wyjazd był dyskusyjno-turystyczny. Chcieliśmy porozmawiać z młodzieżą, jak widzi nasz polsko-niemiecki świat i zastanowić się, jak lepiej docierać do młodych Polaków i Niemców z naszym przesłaniem edukacyjnym. Młodzi i starsi próbowali też poznać przy bardzo zmiennej pogodzie najpiękniejsze strony stolicy kiedyś Prus a dziś Brandenburgii.

DZIAŁANIA CHARYTATYWNE I INNE

Godne podkreślenia jest pomoc uchodźcom którzy znajdowali się w ośrodku dla azylantów, którą zorganizował Pan Zbigniew Czarnuch i Pani Renate John-Lindner Efektem tego spotkania była akcja zbierania darów (żywności i przedmiotów higieny osobistej) przez Witniczan – członków Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz naszego stowarzyszenia. Samochód był wypełniony „po brzegi” darami, które zostały przekazane przez Panie: Catherine i Renate – uchodźcom w Seelow i Lietzen. W podziękowaniu – Zbigniew Czarnuch przy wsparciu Błażeja Kaczmarka - zorganizowali 23.04.2016 koncert dwóch nastolatków, mieszkających razem z rodzicami w Niemczech. Są to uchodźcy z syryjskiego Aleppo. W krótkim filmie, prezentowanym przez ojca rodziny, wysłuchaliśmy opowieści o ich mieście, kulturze i losie ich rodziny i innych rodzin chrześcijańskich, które musiały uciekać przed wojną. To był emocjonalny wieczór, na który przyszło ok. 40 osób

18.03.2017 o g. 12,00 w salę Parku Narodowego "Ujście Warty" w Witnicy, ul. Świerczewskiego 4:"Borelioza – leczenie naturalne" – spotkanie z Teresą Skudynowską, która opowiadała o swoich doświadczeniach w opiece nad chorym z Boreliozą i osobą cierpiącą na Alzheimera. Spotkanie było bardzo ciekawe i spotkało się bardzo dużym zainteresowaniem

KONCERTY, JUBILEUSZE

23.09.2016 - Udział w uroczystościach 25-lecia Lebus Verein . Współpraca naszych stowarzyszeń trwa już 8 lat. Jubileusz był okazją do podsumowania współpracy i planów na przyszłość.

W dniu 17.09.2016, - koncert charytatywny, zorganizowany przez dr Badstübner-Gröger rzecz pomnika Victorii w Parku Pałacowym w Dąbroszynie - odbył się w kościele w Ośnie. Solistą był dr Ulrich Eckhardt, który na organach Sauera wykonał utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdi, Gabriel Fauré i Thedore Dubois. Dr Badstübner-Gröger zorganizowana z okazji koncertu w podróż z Berlina ze zwiedzaniem Dąbroszyna, Słońska i Ośna. (około 29 os.)

23.09.2016 - Udział w uroczystościach 25-lecia Lebus Verein . Współpraca naszych stowarzyszeń trwa już 8 lat. Jubileusz był okazją do podsumowania współpracy i planów na przyszłość.

8.10.2016 Frankfurt - udział w obchodach rocznicowych 25-lecia DPG Brandenburgii

03.06.2017 o g. 15.00 Koncert na poświęcony pamięci naszego wieloletniego prezesa Andrzeja Zabłockiego – w witnickim kościele

16.07.2017 Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim; "Ave Maria" - Elzbieta Małgorzata Mach (sopran), Viktor Priebe (Schweden) - kontratenor, Natalia Hyżak - klawesyn

03.08.2017 w Gorzowskiej Bibliotece z okazji 20. jubileuszowego wydawnictwa "Zamki i Ogrody Nowej Marchii" uhonorowanie Pani dr Sibylle Badstübner-Gröger

27.08.2017 Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim: KAIROS - Jedyny w Polsce Męski Zespół Wokalny, który zaprezentował piękne śpiewy cerkiewne oraz fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej.

Mimo tych wszystkich zawirowań działalność Polsko Niemieckiego Stowarzyszenia EDUCATIO PRO EUROPA VIADRINA realizowało wiele ciekawych inicjatyw. W tym miejscu chciałbym podziękować za współpracę całemu zarządowi, a przede wszystkim pani G. Aloksa i pani K.Griefenow-Mewis, panu Grzegorzowi Załodze oraz panu Kerstinowi Siegling.

 
Sprawozdanie PDF Drukuj Email

12.00

Normal 0 21 false false false DE X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normale Tabelle"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}

Sprawozdanie z działalności

Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Educatio Pro Europa Viadrina

za rok 2016

Szanowni Państwo,

takimi słowami Prezes naszego Stowarzyszenia, Andrzej Zabłocki, rozpoczynał rok temu sprawozdanie z działalności:

„Szanowni Państwo,

chwila zadumy… Pomyślcie, jak szybko płynie czas. Mija rok od naszego ostatniego walnego zebrania i już 18 od powstania naszego Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia. Od dziś staliśmy się pełnoletni – to też zobowiązuje! Czas płynie, ale też ile rzeczy dzieje się wokół nas, na które nie mamy wpływu. Dziś jednak skupimy się na sprawach, które my tworzymy, uznając, że te małe, realne, nasze sprawy mają wpływ na te duże. Dziś zarząd naszego stowarzyszenia przedstawi Państwu bilans naszych wspólnych dokonań.

Rok był niełatwy, odeszli od nas nasi wierni, dobrzy, mądrzy członkowie. Dziś spotykamy się w Hotelu Witnica, a nie jak zawsze w Żółtym Pałacyku, bo władze miasta Witnicy przestały nam być życzliwe. My oczywiście zawsze damy sobie radę, ale niesmak pozostaje, bo Pałacyk i Pałac w Dąbroszynie były, są i mam nadzieję, że będą symbolami i kotwicą naszego stowarzyszenia. Dobro zawsze zwycięża zło, czasem trzeba tylko trochę cierpliwości. Jestem przekonany, że tak będzie też tym razem. Póki co, róbmy swoje, bo przed nami w czerwcu tego roku wielki jubileusz 25-lecia podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy. Musimy pokazać społeczeństwu po obu stronach Odry, że w tym 25-leciu, mamy też nasze wymierne 18 lat! Mam nadzieję, że w toku dzisiejszej dyskusji uda nam się wypracować pomysły, w jaki sposób uczcimy ten jubileusz:”

Pan Andrzej Zabłocki zmarł 29 października 2016 r. Prezesem naszego Stowarzyszenia był od jego powstania w 1998 r. Wierni jego dziedzictwu chcemy kontynuować dzieło naszego Stowarzyszenia nie zważając na przeciwności.

O zmieniającym się otoczeniu w Witnicy, Polsce, Niemczech i Europie mówiliśmy już w sprawozdaniach za rok 2014 i 2015. Kolebką naszego Stowarzyszenia był Dąbroszyn, los pałacu, zabytków oraz miejscowości i jej mieszkańców nie może być nam obojętny. Największym w całej naszej działalności wyzwaniem są przemiany pokoleniowe – musimy dotrzeć do młodego pokolenia Polaków i Niemców i pozyskać nowych członków.

Dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia za wsparcie i aktywne działanie. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności zapraszamy do dyskusji.

Pierwszym działaniem naszego stowarzyszenia w roku 2016 było wydanie (długo oczekiwane) niemieckiego tłumaczenia książki Zbigniewa Czarnucha "Ujarzmianie rzeki. Człowiek i woda w rejonie ujścia Warty". Książka ukazała się w marcu, pod tytułem: "Das Warthebruch. Die Geschichte der Bändigung eines Flusses". Podziękowanie należy się przede wszystkim Eckartowi Boehringerowi, który z pieczołowitością tłumaczył książkę i dodał do niej spis występujących w książce nazw własnych i geograficznych oznaczeń w językach polskim i niemieckim, dr Catherinie Griefenow-Mewis (redaktorce), która wykonała również skład komputerowy książki oraz czuwała nad korektą tekstu. Wyjątkowe podziękowania składamy Panu Stammwitzowi, który wspaniałomyślnym darem umożliwiał druk dzieła, które urosło do 436 stron. Nakład: 300 egz. (+100 egz. –dodruk)

20.05.2016 odbyła się promocja książki Z. Czarnucha "Das Warthebruch…” w Restauracji

Hotelu Witnica, z udziałem 20 osób, a 08.09.2016 - prezentacja książki odbyła się w Berlin-Saal, Stadtbibliothek Berlin.

20.04.2016 - ks. Ryszard Tomczak, autor „Historii Witnickiej Parafii 1945-2015” prezentował wydany w roku 2016 r. II tom Szkiców Witnickich. Książka zawiera rys historyczny obejmujący okres niemieckiego Vietz - aż do czasów współczesnej Witnicy. Nastąpiła ożywiona dyskusja w bardzo przyjemnej atmosferze w restauracji Hotelu Witnica w obecności 18 osób. Moderatorem spotkania była Teresa Komorowska.

Marzec-kwiecień 2016

Na prośbę Pana Zbigniewa Czarnucha Pani Renate John-Lindner przygotowała spotkanie, w czasie którego opowiadała o swojej pomocy uchodźcom, którzy znajdowali się w ośrodku dla azylantów. Efektem tego spotkania była akcja zbierania darów (żywności i przedmiotów higieny osobistej) przez Witniczan – członków Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz naszego stowarzyszenia. Samochód był wypełniony „po brzegi” darami, które zostały przekazane przez Panie: Catherine i Renate – uchodźcom w Seelow i Lietzen. W podziękowaniu – Zbigniew Czarnuch przy wsparciu Błażeja Kaczmarka - zorganizowali 23.04.2016 koncert dwóch nastolatków, mieszkających razem z rodzicami w Niemczech. Są to uchodźcy z syryjskiego Aleppo. W krótkim filmie, prezentowanym przez ojca rodziny, wysłuchaliśmy opowieści o ich mieście, kulturze i losie ich rodziny i innych rodzin chrześcijańskich, które musiały uciekać przed wojną. To był emocjonalny wieczór, na który przyszło ok. 40 osób.

9.05.2016 Frankfurt – otwarcie wystawy fotograficznej „Niemcy – okiem polskich i niemieckich fotografów” w Domu Bolfrasa z okazji tradycyjnych obchodów Dnia Europy w br. poświęconych jubileuszowi 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie. Nasze stowarzyszenie dostarczyło wykonaną w roku 2014 wystawę fotograficzną pod w/w tytułem niemieckiemu partnerowi (DPG), który zaprezentował ją w czasie obchodów rocznicowych we Frankfurcie.

23.07.2016 wycieczka studyjna (rowerowo/samochodowa) pod kierunkiem Romana Skudynowskiego - na szlaku: Witnica-Kłopotowo (prom)-Słońsk (w tym: zwiedzanie Izby regionalnej i kościoła oraz młyna w Słońsku. Przewodnikami byli: Błażej Kaczmarek, Henryk Radowski. - teren Parku Narodowego „Ujście Warty” (tzw. „betonka”)- Jamno-Kłopotowo-Oksza- Witnica. Trasa liczyła 42 km, udział 11 osób. Ze świeżym pieczywem, domowym smalcem i kiszonymi ogórkami, w altanie, na początku betonowej ścieżki czekały Grażyna i Catherine. Później można już było obserwować liczne ptaki: łabędzie, kaczki, gęsi i orła, szybujących po niebie.

13.08.2016 Festyn letni w Sosnach. Zaprosiła nas Pani Joanna Marciniak i Koło Gospodyń Wiejskich w Sosnach

Pod znakiem Victorii dniu 27.08.2016 obchodziliśmy 80. urodziny Jutty von der Lancken w Dąbroszynie. Nasze stowarzyszenie przygotowało festyn a Koło Gospodyń z Dąbroszyna przygotowało swoje popisowe przysmaki, upominek dla naszych gości sponsorował witnicki Browar. Artyści ze Szczecina – z agencji artystycznej „Pro Musica” otrzymali entuzjastyczne oklaski i liczne oferty występów w Niemczech. W spotkaniu wzięło udział ponad 65 os.

W dniu 17.09.2016, - koncert charytatywny, zorganizowany przez dr Badstübner-Gröger na rzecz pomnika Victorii w Parku Pałacowym w Dąbroszynie - odbył się w kościele w Ośnie. Solistą był dr Ulrich Eckhardt, który na organach Sauera wykonał utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdi, Gabriela Fauré i Thedora Dubois. Dr Badstübner-Gröger zorganizowała z okazji koncertu wycieczkę studyjną z Berlina ze zwiedzaniem Dąbroszyna, Słońska i Ośna. (około 29 os.)

23.09.2016 - Udział w uroczystościach 25-lecia Lebus Verein . Współpraca naszych stowarzyszeń trwa już 8 lat. Jubileusz był okazją do podsumowania współpracy i planów na przyszłość.

8.10.2016 Frankfurt - udział w obchodach rocznicowych 25-lecia DPG Brandenburgii Nasze stowarzyszenie reprezentowały 3 osoby.

15.10.2016 Wycieczka do Berlina do Muzeum Kultury Żydowskiej – niestety ze względu na brak środków – nie odbyła się.

Również ogłoszona w naszym programie na 20.10.2016 prezentacja książki Zbigniewa Czarnucha w Fürstenwalde nie odbyła się - jednak nie ze względu na finanse, ale z braku czasu. Prezentacja odbędzie się w dniu 23.02.2017r.

W okresie od 02-05.11.2016 w naszym programie zaplanowaliśmy Dni Kultury Żydowskiej – został przesunięty termin spotkań. Śmierć naszego prezesa, Andrzeja Zabłockiego (29.10.2016) bardzo nas dotknęła. W dniu 03 listopada, odbył się Jego pogrzeb.

III Witnickie Dni Kultury Żydowskiej – w tym roku odbywały się pod hasłem „Historia historii” i odbyły się w dniach: 23-27.11.2016 Przygotowane były przez Educatio i stowarzyszenie DPG (Niemiecko-Polskie Towarzystwo z Poczdamu)

Program obejmował:

- 23.11. - spacer szlakiem kultury żydowskiej – przewodnikiem na szlaku była Grażyna Oleksiak (prezes TPW)

- 24.11. - literackie popołudnie: „Szmonces – żart i humor w literaturze żydowskiej”. W 25. rocznicę śmierci Isaaca Singera

- 27.11. odbyło się wydarzenie główne, czyli: wieczór kultury żydowskiej. Program wieczoru obejmował:

*wystąpienie Zbigniewa Czarnucha - "Moje rozterki jako autora piszącego o witnickich Żydach".

* Spacer witnickim szlakiem kultury żydowskiej (fragment szlaku pomiędzy miejscem upamiętniającym synagogę a kamienicami przy ul. Rutkowskiego).

* "Cymes" - koncert zespołu "Pro Musica" (Szczecin)

* degustacja potraw inspirowanych kuchnią żydowską oraz pogawędki przy stole.

Wieczór Kultury Żydowskiej organizowany był wspólnie z właścicielami Restauracji i Hotelu Witnica, którym zawdzięczamy nie tylko wyjątkową kuchnię, ale także wspaniały klimat spotkania.


Uwagi końcowe:

- w ciągu całego roku trwała praca redakcyjna nad wydaniem książki o Dąbroszynie (dwujęzyczna)

- prawie wszystkie tegoroczne działania naszego stowarzyszenia zostały ujęte w projekcie unijnym pt. „Przyjań zwycięża razem z Victorią“ , którego tytuł zaczerpnęłiśmy z idei urodzinowego spotkania w Dąbroszynie Pani Jutty v.d. Lancken. Podtytuł naszego projektu: „ 25 lat dobrego, polsko-niemieckiego sąsiedztwa“ odnosił się do jubileuszu 25 lat polsko-niemieckiego traktatu. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 12.000 euro, i spodziewamy się (po pozytywnej ocenie projektu) ok. 10.000 euro zwrotu zainwestowanych przez nas środków.

 

 
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU ZA ROK 2014 PDF Drukuj Email

12.00

Normal 0 21 false false false DE X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normale Tabelle"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman";}

Polsko - Niemieckie Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU ZA ROK 2014

Rok 2014 był pierwszym rokiem działania nowo wybranego zarządu w składzie: prezes Andrzej Zabłocki, wiceprezes Grzegorz Załoga, sekretarz dr Catherine Griefenow-Mewis, skarbnik Grażyna Aloksa, członek zarządu pułkownik Ulrich Schroeter.

Działalność Stowarzyszenia była kontynuowana praktycznie we wszystkich dotychczasowych dziedzinach. O zmianach dotyczących wycieczek studyjnych i spotkania wydawców informuje w swoim sprawozdaniu honorowy przewodniczący naszego Stowarzyszenia, pan Zbigniew Czarnuch.

Po sprawozdaniu z działalności w 2014 roku chcielibyśmy kilkoma zdaniami wskazać na główne perspektywiczne zadania i wyzwania dla działalności naszego polsko-niemieckiego Stowarzy­ szenia.

Wszystkie działania zaplanowane na rok 2014 zostały zrealizowane. Program pracy został dodatkowo wzbogacony o realizację projektu "Ale ścieżki pozostały te same..." (uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 58.709,57 zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), który został napisany przez naszego członka - Grażynę Aloksa.

Zrealizowane działania:

Luty – kwiecień 2014: wystawa poświęcona pamięci Annema von Klitzing (wernisaż wystawy w czasie dorocznego spotkania członków naszego Stowarzyszenia)

29.03.2014: Prezentacja książki "Z Nowej Marchii do Nowej Marchii" (tyt. oryginalny: Heimat Brandenburg, Stationen meines Lebens) Jörga Lüderitza liczba uczestników: 8

Bardzo ciekawa książka i ciekawa dyskusja, szkoda, że nie było więcej zainteresowanych uczestników.

12.04.2014: Zaproszenie na spacer śladami kultury żydowskiej w Witnicy - uczniowie Zespołu Szkół w Bogdańcu, którzy pod kierunkiem nauczycieli stworzyli "Spacerownik
witnicki", byli przewodnikami na szlaku. Do tych prac w
łączył się również ZS im. Kopernika z Witnicy, który wytyczył szlak w systemie GPS. liczba uczestników: 40

Spacerownik został wydrukowany przez Towarzystwo Przyjaciół Witnicy i Miejski Dom Kultury w Witnicy i przy finansowym wsparciu GBS Bank Barlinek, którego siedziba znajduje się w stacji nr 8 Spacerownika.

26.04.2014: Wycieczka do Lubusza (Lebus) liczba uczestników: 10

Do miłków wiosennych, do miejskiego muzeum, na górę zamkową, na obiad w ulewnym deszczu, następnie już po wypogodzeniu spacer po nadodrzańskich wzgórzach. Główny czas kwitnienia miłka co prawda już minął (chociaż normalnie rozkwitają one właśnie na koniec kwietnia) ale kilka kwitnących miłków wiosennych udało się jednak znaleźć.

10.05.2014: Wycieczka "Dzień relaksu w pięknej Dolinie Schlaubetal" liczba uczestników: 34

Państwo Koitzsch wszystko wspaniale przygotowali: najpierw spokojna piesza wycieczka wzdłuż brzegów rzeki Schlaube, później przejazd na smakowity obiad w Neuzelle, następnie zwiedzanie klasztornego kościoła i ogrodu i przejazd do kawiarni u źródeł Schlaube z podwieczorkiem na zakończenie.

23.05.2014: Otwarcie wystawy fotograficznej "Drogi do Lebus" liczba uczestników: 20

W obecności przedstawicieli Grupy fotograficznej działającej w stowarzyszeniu Heimatverein z Lubusza w Żółtym Pałacyku została uroczyście otwarta wystawa świetnych fotografii bardzo różnych dróg do Lebus.

01.06.2014: wycieczka do Altranft na Jarmark Średniowieczny i pokazy rzemiosła wiejskiego

liczba uczestników: 54

(w tym dzieci i młodzież z 6 świetlic wiejskich, działających w gminie Witnica).

Wyjazd był dla uczestników bezpłatny – w zamian organizatorzy festynu otrzymali w upominku od nas koncert "Muzyka świata" w wykonaniu gorzowskich muzyków. Dzieci miału okazję również wziąć udział w interaktywnej wystawie "Zapomniane gry i zabawy dziecięce na polsko-niemieckim pograniczu". Muzeum w Altranft jest niemieckim partnerem wielu projektów edukacyjnych m.in. MDK Witnica oraz Parku Dinozaurów z Nowin Wielkich.

21.06.2014 Spacer po Parku Górnym w Dąbroszynie na zaproszenie pana M.  Rała

liczba uczestników: ok. 20

W spacerze nie wszyscy uczestniczyli ze względu na chwilami rzęsisty deszcz i trudne warunki po tych opadach. Wszystko wynagrodziła gościnność państwa Rałów, którzy poczęstowali gości – pod namiotem, który chronił przed deszczem – taką ilością ciast wypieku pani Rał, że przy najlepszej woli nie byli w stanie ich przejeść. Pomimo nieładnej pogody była to udana wycieczka z bardzo ciekawymi rozmowami. Szczególne podziękowania należą się gospodarzom. Krótkie odwiedziny świątyni Cecylii pokazały, że do oficjalnego otwarcia pozostawało jeszcze sporo do zrobienia. Zwiedziliśmy również kryptę i kościół (z nowo odrestaurowaną wieżą i elewacją).

24.07.2014: Spotkanie zarządu Stowarzyszenia oraz pana Zbigniewa Czarnucha z dwoma przedstawicielami Fundacji Ucieczka Wypędzenie Pojednanie z Berlina. Przedstawiciele Fundacji poszukiwali inspiracji w kształtowaniu ekspozycji i programu Fundacji, co świadczy o znaczącej renomie naszego Stowarzyszenia w Niemczech.

16.08.2014: Festyn Letni w Sosnach – tradycyjny festyn rodzinny organizuje pani Joanna Marciniak, właścicielka pałacu i założona przez nią Fundacja Sosny wraz z tutejszym Kołem Gospodyń Wiejskich. W tym roku festyn wspierało również nasze Stowarzyszenie. Dzięki projektowi FIO w czasie wakacyjnych miesięcy odbywały się warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z Sosen (fotograficzne, modelarskie, teatralne), a ich efekt można było obejrzeć właśnie na Festynie. Młodzież zaprezentowała wystawę fotograficzną "Ptasim szlakiem" oraz spektakl "Mój Mały Książę".

30.08.2014: Urodziny Pani Jutty liczba uczestników: 140

Od uroczystego powitania na tarasie przed pałacem, przez świetny recital fortepianowy, wspięcie się pod Świątynię Cecylii i otwarciu jej przez burmistrza Andrzeja Zabłockiego po odrestaurowaniu (z towarzyszeniem grupy teatralnej z DRAMA TEAM MDK Witnica i sygnalistów myśliwskich z Nadleśnictwa Bogdaniec) aż po obiad w świetlicy z wyśmienitą dziczyzną i pysznym ciastem – jedna atrakcja goniła kolejną. Pani Jutta w kostiumie myśliwskim i oczywiście pasującym kapelusiku.

03.10.2014: Otwarcie wystawy fotograficznej "Niemcy - oczami polskich i niemieckich fotografów" i promocja książki "... ale ścieżki pozostały te same" - Charlottenburg / Sosny we wspomnieniach Hilde von Lear i Anne-Margarete von Klitzing już każde dla siebie mogłyby wypełnić cały wieczór. liczba uczestników: 60

Dodatkową atrakcją był wyśmienity recital fortepianowy z oryginalną, różnorodną muzyką od klasyki do jazzu (pani prof. Ewy Rubinowskiej).

Przeżyć Dzień Jedności Niemiec w takich ramach, w Witnicy w Polsce było dla niemieckich gości na pewno czymś szczególnym. Fotografie polskich i niemieckich autorów były bardzo ciekawe. [Wystawę można zobaczyć na górnym piętrze Żółtego Pałacyku] Burmistrz Witnicy i Prezes Stowarzyszenia powitał dra Karla-Ludwiga von Klitzinga jako przedstawiciela rodu Klitzingów, pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy kierowali grupą studentów dokonujących przekładu wspomnień Hilde von Laer do książki. Pan Prezes podziękował wszystkim, którzy wnieśli wkład w powstanie książki. Dr von Klitzing ze wzruszeniem przyjął podarowany mu wykonany w drewnie herb rodowy autorstwa pochodzącego z Witnicy Wiesława Solińskiego.

18.10.2014 : Promocja książki "... ale ścieżki pozostały te same" w Sosnach

liczba uczestników: 68 w tym bardzo dużo dzieci, w większości z Sosen

Spotkanie było zakończeniem projektu pod tą samą nazwą dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO), w ramach którego znaczne dofinansowanie uzyskały wydanie książki oraz przedsięwzięcia Fundacji Sosny i Koła Gospodyń Wiejskich w Sosnach, w tym Letniej Akademii Twórczej 2014. Organizatorzy i uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe upominki. Książkę mieszkańcy Sosen uznali za szczególny prezent dla ich miejscowości. Do odbioru książek ustawiła się długa kolejka, a obu obecnym redaktorkom - pani G. Aloksie i pani K. Griefenow-Mewis – omdlewały już palce od pisania dedykacji.

05.11.2014: spacer "Śladami kultury żydowskiej w przedwojennej Witnicy" odbył się dla upamiętnienia rocznicy pogromu Żydów "nocy kryształowej" 9/10 listopada 1938 r.

liczba uczestników: ok. 70

Wyruszyliśmy z Żółtego Pałacyku, poprzez miejsce, gdzie dawniej stała synagoga, kamienicę Maxa Krohna - przy której odbyła się inscenizacja żydowskiego wesela w wykonaniu młodzieżowego zespołu teatralnego DRAMA TEAM, z muzyką wykonywaną na żywo przez J. Kupczyńskiego (klarnet). Dalej trasa prowadziła do kamienic Stengera i Bähra, a zakończyliśmy na kirkucie – gdzie odczytane zostały inskrypcje z żydowskich macew oraz wiersze żydowskiej poetki Maschy Kalëko (Gołda-Malka Engel) w wykonaniu Ewy Janowicz. Spacer prowadziła G. Aloksa, z udziałem nauczycieli i gimnazjalistów z ZS w Bogdańcu. Uczestnicy wieczornego spaceru podkreślali, że historia poznawana wśród kamienic i ulic znacznie silniej przemawia do wyobraźni, uczy wrażliwości i pozwala lepiej zrozumieć złożoną historię miasta. Sądzimy, że należy kontynuować tradycję spotkań z kulturą żydowską, wzbogacając ją o nowe elementy (wykłady, wycieczki studyjne, działania edukacyjne kierowane do uczniów witnickich szkół). Chcemy również rozszerzyć witnickie szlaki tematyczne o szlak poświęcony kulturze romskiej.

22.11.2014 : Promocja książki "... ale ścieżki pozostały te same" w Berlinie

liczba uczestników: ok. 100

(w tym przedstawiciele naszego Stowarzyszenia, Fundacji Sosny, Koła Gospodyń Wiejskich w Sosnach, Inicjatywy Kobiet Berlin-Warszawa)

Sala świetlicy obywatelskiej w budynku dworca Lichterfelde West pękała w szwach. Atmosfera prezentacji była bardzo ciepła. Dla obecnych na spotkaniu córek Annema, jej berlińskich przyjaciół, wszystkich zaangażowanych w prace nad książką (również studentów Uniwersytetu Wrocławskiego) i gości Sosen, Witnicy i Bogdańca były to wzruszające chwile.

Uczestnicy z Polski mieli też program zwiedzania z berlińskim świątecznym jarmarkiem i szklaną kopułą Reichstagu. Ogólne wrażenie: do Berlina musimy się wybierać częściej.

Tak prezentuje się rejestr dokonań Zarządu naszego Stowarzyszenia w roku 2014, który poddajemy ocenie Państwa razem z projektem planu pracy na rok 2015.

Wyzwania na przyszłość

Sytuację naszego Stowarzyszenia można – oczywiście przy zachowaniu wszelkich proporcji - porównać do Unii Europejskiej i integracji Europy. Siedemdziesiąt lat pokojowego współżycia na prawie całym kontynencie, zakończenie zimnej wojny i niespotykane w historii wzniesienie się ponad narodowe egoizmy (aż do zniesienia krajowych walut na rzecz euro) to niewątpliwie historyczny sukces. Nigdy dotychczas integracja europejska nie stała jednak przed tak wielkimi zagrożeniami. Waluta euro może okazać się – w przypadku niekontrolowanego kryzysu na rynkach finansowych - gwoździem do trumny całej unii gospodarczej i walutowej. W Europie wspólnych wartości ostatnich siedemdziesięciu lat nigdy ruchy nacjonalistyczne, rasistowskie i skrajnie prawicowe i lewicowe nie występowały z taką mocą. W bezpośredniej bliskości Unii Europejskiej szerzy się religijny fundamentalizm i barbarzyństwo, sąsiedzi anektują całe regiony sąsiednich państw, a konflikty rozwiązywane są przy pomocy karabinów, rakiet i czołgów.

Nasze Stowarzyszenie ma wspaniałe osiągnięcia, wybitnych członków i wielki duchowy i materialny dorobek (nawet nasz stan konta nigdy jeszcze nie był tak okazały). Perspektywy na przyszłość są jednak takie, że musimy sobie zadawać pytanie co zrobić, aby wartości te zachować i dalej skutecznie działać w duchu polsko-niemieckiego porozumienia oraz zbliżenia Polaków i Niemców na pograniczu i poza nim.

Po zmianie władz Gminy Witnica musimy zorientować się, czy możliwa będzie jak dotąd obopólna symbioza Gminy życzliwie wspierającej Stowarzyszenie i Stowarzyszenia będącego wyjątkową promocją dla Gminy Witnica.

Wszystkim nam nie ubywa lat. Konieczne jest utrwalenie wiedzy, doświadczeń i dorobku naszych członków założycieli. Musimy wypracować sposoby kontynuowania sprawdzonych przez lata form naszej działalności. Jednocześnie musi być naszym celem docieranie do najmłodszego pokolenia Polaków i Niemców. Nie możemy przy tym zapominać, że dynamicznie zmienia się środowisko wokół nas. Powstające ośrodki regionalistyczne na wszystkich uczelniach wyższych regionu oraz rosnąca ilość świetnych organizacji i stowarzyszeń może być doskonałą bazą do współpracy, ale może też być poważnym zagrożeniem dla naszego Stowarzyszenia i kontynuacji jego działalności.

Naszą troskę musi budzić również przyszły los zbiorów regionalnych gromadzonych przez lata przez pana Zbigniewa Czarnucha przy zaangażowaniu wielkiej dziś już rzeszy osób i podmiotów prawnych z Polski i Niemiec.

Dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia za wsparcie i aktywne działanie. Zapraszamy do dyskusji.

 
Sprawozdanie Zbigniewa Czarnucha za rok 2014 PDF Drukuj Email

12.00

Normal 0 21 false false false DE X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normale Tabelle"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

PNSEPEV

Sprawozdanie Zbigniewa Czarnucha za rok 2014

W obliczu coraz gorszego stanu zdrowia organizatora dwu stałych form aktywności naszego Stowarzyszenia szczególnie z jego postacią powiązanych i z zamiarem zagwarantowania ich dalszych owocnych kontynuacji i rozwoju w roku 2014 przeniesiono z Witnicy spod opiekuńczych skrzydeł naszego Stowarzyszenia do Gorzowa do działu regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej naszą grupę regionalnych wypraw studyjnych oraz doroczne spotkania autorów i wydawców opracowań regionalnych. Zamiar się powiódł i przyjęte rozwiązanie gwarantuje dalsze trwanie grupy niezależnie już od stanu zdrowia jego inicjatora. Także spotkania wydawców znalazło w Gorzowie o wiele lepsze warunki do dalszej kontynuacji tego przedsięwzięcia. W prezentacji zrealizowanej w dniu 13 grudnia wzięli udział przedstawiciele Gorzowa, Kostrzyna, Witnicy, Chojny, Międzyrzecza, Zielonej Góry, Dębna i Berlina,a z niektórych miejscowości przybyło po dwóch wydawców.

Grupa wypraw badawczych uformowała się w Klub Regionalistów przy WiMBP w Gorzowie w składzie od kilkunastu do 20 osób.

Zorganizowano następujące wyprawy:

25 stycznia wcieczkę kolejową do Berlina do pałacu Charlottenburg. Była to kontynuacja wypraw tropem wybitnych władców Prus. Po Wielkim Elektorze (Oranienburg) wyprawa do pałacu w Charlottenburgu jego syna elektora Fryderyka III - od roku 1701 króla Fryderyka I.

22 lutego wycieczkę samochodową do Szamotuł tropem walki i współpracy Nowej Marchii z Wielkopolską ze szczególnym uwzględnieniem współpracy Jana z Kostrzyna z rodem Górków. Spotkanie w Muzeum z tamtejszymi regionalistami.

22 marca wycieczkę samochodową szlakiem koryta rzeki Myśli. Zapoznawaliśmy się z miejscem upadku samolotu amerykańskiego w 1945, kuźnicami, młynami i elektrowniami na Myśli, Kopalnią Ropy i Gazu w Barnówku, tradycjami tu zrodzonego religijnego ruchu zwanego Kręgiem z Barnówka, tradycjami prowadzonej tu hodowli ryb i mieliśmy spotkania w Gudziszu z tam mieszkającymi regionalistami Maciejem Sałańskim i Piotrem Charą. Kontynuacją wyprawy było późniejsze spotkanie w nowym zajeździe w Barnówku z jego właścicielem, w sprawie tablicy z nazwiskami poległych w pierwszej wojnie przedstawicieli właścicieli tutejszego majątku i innych form upamiętnienia historii wsi.

26 kwietnia wycieczkę samochodowa tropem więzi Drawska Pomorskiego i Zlocieńca z Nową Marchią. Zwiedzaliśmy Poligon w Drawsku z największym w Europie pasem ćwiczeń taktycznych. W dniu ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku internowano w obiektach poligonu czołowych (poza Lechem Wałęsą) polityków tej epoki: W Jaworzu - działaczy „Solidarności” (Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek. Bronisław Komorowski i inni.) i w Głębokim - czołowych reprezentantów władzy z Edwardem Gierkiem i Piotrem Jaroszewiczem na czele. Tutaj miał miejsce słynny obiad drawski, na którym Lech Wałęsa podjął próbę swoistego puczu, czyli zmiany ustroju państwa z systemu parlamentarnego na prezydencki przy pomocy wojska. Zwiedzaliśmy miejsca po dawniej istniejących tu wsiach oraz Studnicę- dawny majątek von Klitzingów z uporządkowanym z inicjatywy regionalisty Zbigniewa Mieczkowskiego i miejscowych leśników ich cmentarza. Po poznaniu zabytków Drawska udaliśmy się do Złocieńca na teren koszar jednego z nazistowskich Ordenburgów -partyjnych ośrodków szkolenia elity III Rzeszy.

17-18 maja wycieczkę samochodowa do Wągrowca, skąd na początku roku 1945 przybyła do Gorzowa grupa osadników, która przejęła najpierw stację kolejową, a następnie zorganizowała władze miejską i powiatową ropędzając powołane prze Sowietów władze niemieckie Landsberga. Ponieważ Gorzów w swej polityce pamięci nie wykształcił form wyrażania uczucia wdzięczności wobec mieszkańców Wągrowca za osłabienie tego miasta przez wyjazd dobrych organizatorów do Gorzowa, wycieczka miała za cel zwrócenie uwagi gorzowian na ten problem.

21 czerwca wycieczkę samochodową na trasie: Trzcińsko – Zielin – Piaseczno - rezerwat krajobrazowy Długogóry. W Moryniu sympozjum: Niemieccy XX - wieczni intelektualiści związani Nową Marchią: Paul Tilich teolog szeroko pojętego pogranicza i chrześciańskiego socjalizmu: Poeta Gotfryd Benn i jego spotkanie z rasizmem oraz związki Dietricha Bonhoeffera z Piasecznem. Referowali dr Krystyna Kamińska, dr Paweł Migdalski i mgr Zbigniew Czarnuch

5 lipca. Planowana wycieczka kolejowa przez Berlin do Königs Wusterhausen, gdzie znajduje się pałac myśliwski poświęcony królowi Fryderykowi Wilhelmowi z braku większej liczby zgłoszeń się nie odbyła.

23 sierpnia wycieczkę samochodową do Drezdenka. Odwiedziny u tamtejszych regionalistów i wycieczka do kopalni nafty oraz dawnej kuźnicy w Karwinie. Po drodze zwiedzanie zbudowanego w stylu bauhausu dworca w Lipkach Wielkich i prezentacja książki o architekturze kolejowej tej linii, oraz obejrzenie lotniska leśników.

30 sierpnia Udział członków Klubu Regionalistwów w imprezie PNS Educatio PEV organizowanej w Dąbroszynie z okazji uroczystości odsłonięcia odrestaurowanego pawilonu Cecylii.

13 września wycieczkę samochodową do Oderbruchu: Patkow - muzeum archeologiczno-geologiczne. Frau von Friedland z Kunersdorf -XVIII wieczna „businesswoman” prowadząca wzorowe gospodarstwo rolne oraz dwór muz, ruiny klasztoru w Altfriedland. grodzisko k. Kunersdorfu, palac w Prötzel i dawny pałac k Harnekop (na zachód od Möglin i Kunersdorf), skąd 9 marca 1945 Adolf Hitler obserwował pole bitwy o Seelowskie Wzgórza na stanowisku bojowym 101 korpusu. Pod budynkiem szkoleniowym dawnych koszar jest tu bunkier przeciwatomowy zbudowany w latach 1971-1976, umieszczony 30 m pod ziemią (95 schodów).

11 października wycieczkę samochodową do Krosna podczas której zwiedzaliśmy młyn wodny w Przetocznicy z zaporą przeciwczołgową na rzece na rzece Ołobok - element umocnień MRU i zamek z muzeum w Krośnie, gdzie rozmawialiśmy z jego kierownikiem o sytuacji w tamtejszym ruchu regionalnym, dalej kościół, fortyfikacje szwedzkie, koszary (spor z Zieloną Górą o pomnik Chłopca z konikiem), pomnik pisarza Klabunda, kasztan jadalny, słup milowy, pomnik powodzi, grodzisko, czyli Krosno przed lokacyjne. W Nowym Zagórzu zobaczylismy krzyż pokutny, a w Skórzynie miejsce po zbezczeszczonym grobie Georga Leo hrabiego von Caprivi de Caprara de Montecuculi. drugiego kanclerza II Rzeszy (rządził po Bismarcku).We wsi ma swoją siedzibę Prywatny Instytut Ekologii Stosowanej.

16 listopada wycieczkę samochodową do Witnicy: Park Drogowskazów, Izba Regionalna, Browar i wyjazd do bazy PTTK w Mościach, gdzie Bogdan i Maria Gontowie przygotowali tradycyjny kociołek którym, od kilku lat kończymy sezon wycieczkowy.

27 listopada. Doroczna biesiada wspominkowa połączona z ustaleniem planu na rok następny. Podejmowano także problem zaproponowanego przez Klub odznaczenia w postaci Plakiety Regionalisty, która wzorem Lubuskich Wawrzynów przeznaczonych dla autorów premiowała by działalność regionalistów jako strażników lokalnej pamięci.

Podobnie jak wawrzyny wyróżnienie przyznawało by gremium złożone ze znawców regionu.

13 grudnia miało miejsce spotkanie autorów i wydawców w WiMBP o którym była już mowa na wstępie.

Publikacje

W roku sprawozdawczym poza kilkoma artykułami w lokalnej wtnickiej gazetce ukazały się następujące opracowania Zbigniewa Czarnucha:

- w Nadwarciańskim Roczniku Historyczno Archiwalnym trzecia część kalendarium powodzi oraz recenzje lub omówiena 4 książek o tematyce regionalnej.

- W XII tomie po konferencyjnym Ziemia Międzyrzecka w Przeszłości tekst pod tytułem Przemyślenia i rozterki autora pewnego tekstu o Żydach.

- W pracy Marcelego Tureczka p.t. Ziemia Lubuska wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Zielonej Górze ukazał się wywiad tego autora ze Zbigniewem Czarnuchem noszący tytuł O pamięci i tożsamości nie tylko regionu.

- - To samo Polskie Towarzystwo Historyczne wydało materiały z konferencji zorganizowanej w Zielonej Górze w tomie zbiorczym pod tytułem Ziemia Lubuska. Rozważania o historii i tożsamości regionu, w której zamieszczono wystąpienie na niej Zbigniewa Czarnucha na temat: Nauczanie o przeszłości jako uprawianie historii stosowanej.

- Opracowanie podpisów pod zdjęciami odnoszącymi się do strony polskiej w albumie wydanym przez władze euroregionu pod tytułem Porträt /Portret Euroregion Pro Europa Viadrina

- Muzeum Twierdzy Kostrzyn opublikowało tom materiałów po konferencyjnych sympozjum poświęconego Janowi z Kostrzyna, zorganizowanego z inicjatywy naszego Stowarzyszenia w końcu roku 2013.promocja książki miała miejsce 9 maja w bibliotece miejskiej w Kostrzynie

Oceny dokonań Zbigniewa Czarnucha

Zadania opisu i oceny dokonań Zbigniewa Czarnucha w witnickich stowarzyszeniach podjęli:

- Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Bogdan Idzikowski w nowym piśmie socjologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego Opuscula sociologica 1/ 2014 w tekście pod tytułem Lokalni animatorzy czynnikiem enklawotwórczym. Tekst oparty jest na badaniach opublikowanych dwa lata wcześniej w opracowaniu Uniwersytetu Zielonogórskiego pod tytułem Inicjatywy i ludzie w kulturze lubuskiej, Nowe Przestrzenie.

- Muzeum Lubuskie w Zielonej Górze w swej 72 stronicowej broszurze z cyklu Twórcy Zielonogórskiej Kultury. Zbigniew Czarnuch. Opracowanie zawiera wybór 314 publikacji z całości jego dorobku opracowanego przez Grażynę Kostkiewicz Górska i Danutę Zielińską z Gorzowa, jego życiorys w opracowaniu Anety Kamińskiej i wywiad na temat zawiłości lubuskiej tożsamości przeprowadzony przez Anittę Maksymowicz.

- Gerhard Wejduschat w referacie omawiającym książkę Samozwańcze Konsulaty na konferencji naukowej zorganizowanej w Niemczech w Dreźnie w dniach 20-22 listopada.

- W roku sprawozdawczym ukazała się powieść kryminalna pod tytułem Versunkene Gräber autorstwa znanej berlińskiej pisarki tego gatunku Elisabeth Hermann, która rok wcześniej dwukrotnie odwiedziła Witnicę by w rozmowach ze Zbigniewem Czarnuchem i podczas zwiedzania Izby Regionalnej i Parku Drogowskazów zgromadzić potrzebne w książce dane o realiach Ziem Zachodnich Polski lat powojennych. W w posłowiu wydanej powieści wyraziła serdeczne podziękowania osobom z którymi rozmawiała w szczególności Z. Czarnuchowi. To zainspirowało berliński oddział Towarzystwa Niemiecko-Polskiego, który dwukrotnie 9 kwietnia i 25 listopada zaprosił do Berlina Z. Czarnucha na spotkania z autorką. To samo Towarzystwo 13 czerwca zorganizowało w Berlinie spotkanie z Helga Hirsch, która przed kilku laty szkic biograficzny o Czarnuchu zamieściła w swej książce Nie mam keine buty. Podczas wieczoru autorka czytała ten szkic a Czarnuch odpowiadał na pytania publiczności.

Pozostałe przejawy aktywności Stowarzyszenia realizowane przez Zbigniewa Czarnucha:

- 20 stycznia. Oprowadzenie po Witnicy wycieczki nauczycieli szkół rolniczych z Mazowsza.

- 18 lutego. Berlin Udział w koncercie prof. Jürgena Rasinskiego.

- 11 marca. Muzeum w Międzyrzeczu. Prezentacja książki Samozwańcze Konsulaty.

- 2 -3 kwietnia. Kalisz. Udział w promocji książki prof. Georga Hansena Kiedy Kalisz był niemiecki. Profesor przed kilku laty nakręcił film z pobytu w Witnicy z udziałem Z. Czarnucha i Anema von Klitzing, a potem zaprosił Czarnucha z odczytem do Bremy.

- 14 maja. Sulęcin. Dom Jonnitów. Prezentacja książki Samozwańcze Konsulaty.

- 19 maja. Berlin Muzeum Techniki. Udział w uroczystości odznaczenia Herberta Limana. medalem zasługi.

- 18 czerwca. Kostrzyn i wsie nadwarciańskie. Udział w nakręceniu filmu dokumentalnego Tadeusza Litowczenki podtytułem Nowa Ameryka.

- 19-22 czerwca. Bonn. Na zaproszenie Friedricha von Klitzinga Zbigniew Czarnuch przebywał w tym mieście w raz ze wspomnianym wyżej pułkownikiem doktorem Zbigniewem Mieczkowskim z małżonką na spotkaniu poświęconym roli tego rodu w dziejach rolnictwa Nowej Marchii.

- 12 lipca. Oprowadzanie po Witnicy wycieczki 50 Niemców.

- 24 lipca. Gościliśmy 2 Niemców z Berlina, komisarzy ekspozycji powstającego Muzeum Przeciw Wypędzeniom. Zaciekawieni naszymi dokonaniami zadeklarowali współpracę. Odgłosu wizyty nie było.

- 12-16 sierpnia. Podczas krajowego zlotu działaczy PTTK trzykrotnie oprowadzono wycieczki po Parku Drogowskazów, Potem jeszcze dodatkowo działaczy PTTK z Piły.

- 16 sierpnia. Krzeszyce Biblioteka. Prelekcja na temat dokonanej po wojnie wymiany ludności w gminie Krzeszyce.

- 20 sierpnia. Oprowadzanie wycieczki około 50 Niemców z okolic Frankfurtu nad Odrą.

- 4 września. Lednica. Z. Herbertem Limanem i Olafem Grellem wyprawa do Wielkopolskiego Skansenu w Lednicy w celu opisania wyeksponowanego tam słupa milowego. W styczniu 2015 Olaf Grell opracował gruntowne studium tego obiektu ukazanego na tle historii drogownictwa i poczty pruskiej Wielkopolsce, które przesłałem do skansenu.

- 25 września. Fürstenwalde. Haus Brandenburg. Udział w uroczystości odznaczenia Karlheinza Laua, działacza na rzecz zbliżenia z Polską.

- 25 października. Oprowadzanie wycieczki nauczycieli z Międzyrzecza.

- 26 października. Oprowadzanie wycieczki regionalistów ze Szczecina.

- 5 listopada. Gorzów. W Archiwum Państwowym miała miejsce prezentacja kolejnego numeru Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego z udziałem Rolfa Lindnera, z Lubusza. którego namówiłem by napisał artykuł na temat Eigene Schole – spółki parcelacyjnej prowadzącej akcję osadnictwa w Brandenburgii Spółka ta także działał w naszym rejonie parcelujając majątek Radorf w Witnicy i majątek w Kamieniu Wielkim.

- A skoro o Lubuszu mowa. Na naszych wcześniejszch zebraniach podejmowałem temat projektu upamiętnienia w Lubuszu postaci młodego księcia Mieszka Lubuskiego – brata Bolesława Rogatki. Rozmawiałem na ten temat z regionalistami z Lubsza z którymi ustaliliśmy tekst tablic. Temat drążył dalej prezes Andrzej Zabłocki na poziomie władz samorządowych Lubusza i Witnicy. Sprawa po wstępnych akceptacjach jest w toku załatwiania.

- Kilkakrotnie udzieliłem fachowej pomocy pani Pudelko z Berlina, która szuka śladów swej rodziny w Mosinie i Witnicy. Pani Pudelko zamierza otworzyć w Witnicy kawiarnię dla matki z dzieckiem.

Nowe nabytki w Parku Drogowskazów i Izbie Regionalnej

Podczas wyciecki studyjnej do Puszczy Noteckiej Klub Regionalistów otrzymał od Juliusza Kaczmarka, mieszkańca zabubionej w lasach wsi Grotów, fragment górnej części roztrzaskanego granitowego kamienia granicznego z okolic Dąbrowca, dokumentującego furię nazistow likwidujących granicę “wersalską” z Polską.

Slupek wraz z kilkoma innym obiektami przywiezionymi z innych wycieczk czekają na zainstalowanie w Parku Drogowskazów. Niektóre czekają już kilka lat.

Staraniem wladz miata w Parku pojawiło się planowane od lat kolo wodne, tworząc wraz pawilonem “młyn” i mostkiem gustowana calość. Nad potokiem w rejonie Kopca Kozioła Matołka urządony został kącik ogniskowy z rożnem. Obok panoramy drogi brzeskiej pojawił się symboliczny drogowskaz do miast partnerskich.

Ostatnio nasz techniczny specjalista od budowy instalacji i konserwacji eksponatów Mateusz Rękas został przez nowe wadze miasta odsuniety z warsztatu, co mnie przeraziło i dalszą wizję Parku a także innych elementów malej architektury w mieście widzę w najczarnijsych barwach.

Zbiory Izby regionalnej drogą zakupów oraz darów wzbogaciły się o eksponaty:

Tom I Dziel Wybranych Lenina wyd. w roku 1951 z pieczęcią następujacej treści: “LAS” Państwowa Centrala Leśnych Produktów Niedrzewnych Państwowe Przedsiębiorstwo Wyodrębnione Ekspozytura Zielona Góra W Gorzowie Wlkp Terpentyniarnia w Witnicy. Jest to dokument potwierdzający z jednej strony istnienie w Witnicy takiego egzotycnego zakladu jak terpertuniarnia a zarazem dokument procesu partyjnej ideologicznej indokrynacji jego zalogi w tych czasach.

Wieszak firmowy z napisem Herren Moden Gustaw Kunkel Fichtwerder, który wzbogacil kolekcje tych zabytków.

Nakrętka na dzwonek rowerowy firmy Rajchowicz.

Fragment niemieckiego albumu rodzinnego z fotografiami z Zaszczytowa i Świerkocina z 25 fotografiami.

Mapa ścienna Dabroszyna (łąki i okoliczne wsie) z końca XIX wieku.

Trzy zdjęcia kościoła w Döllesnradung: dwa z zewnatrz jedno z oltarzem

Nabyto także 15 pocztówek z Witnicy i wsi gminy.

Rodzina byłych mieszkańców Tamsel państwo Schlegel, przekazała trzy fotografie rodzinne. Na jednej z nich znajduje się woźnica hrabiego von Schwerina bez ręki z adnotacją, że rękę stracił podczas służby i hrabia pozwolił mu za to na pogrzebanie utraconej kończyny w swoim parku.

Po kilku latach pobytu w pracowni konserwacji skóry w Toruniu dotarło wreszczie do nas obuwie z końca XVIII wieku wydobyte w Dąbroszynie z trumny jednego z braci von Wreech w postaci cholewek jednego buta, dwu zelówek oraz kawałka buta drugiego.

Park Drogowskazów i izba regionalna w związku z moim wiekiem i stanem zdrowia były w roku sprawozdawczym temtem szczegónych moich zabiegów w Urzędzie Miasta i Gminy oraz na formu Rady. Problem podejmowałem także na lamach Wieści z Ratusza i na zebraniach naszego Stowarzyszenia. Dotyczyły one sprawy nadania tym kolekcjom rangi instytucjionalnej muzeum miasta. Izbę zakładałem w końcu lat 80. pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Witnicy. Wraz z rezygncją z prezesowania Towarzystwu podjęliśmy uchwałę o przekazaniu zbiorów naszemu stowarzyszeniu, której treść nas obowiązuje. Niestety moje potulaty w sprawie owołania muzeum miasta nie spotkały się akceptacją wladz miasta. Burmistrz Andrzej Zabłocki podjął tylko decyzję o przekazaniu zbioru pocztówek, z których cześć w ostatnich latach była kupowana z funduszy miasta, Bibliotece Miejskiej w Witnicy, co zostało realizowane. Nowy burmistrz większość zbiorów eksponatów dokumentujących osiągnięćia ekipy swego poprzedniego kazał usunąć ze swego gabinetu i przekazać Bibliotece, a nie Izbie Regionalnej, gdzie powinny były trafić. Burmistrz Dariusz Jaworski w rozmowie ze mną podzielił się z pomysłem, że zamierza eksponaty Izby Regionalnej zamieścić w gablotach umocowanych na ścianach Ratusza uznając tym samym, że są one wlasnością miasta. Także burmistrz Andrzej Zablocki w rozmowie ze mną sprzed poł rokiem, kiedy dyskutowano nad zmianą koncepcji ekspozycji zabytków wyraził takie samo stanowisko, twiedzac że zbiory są wlasnościa miasta.

Stanąłem więc w obliczu wizji zatracenia integralności gromadznej przeze mnie przez 25 lat kolekcji i tym smym przekreślenia dokonań moich i ludzi którzy mi pomagali i zaufali przekazujac eksponaty.

W obliczu braku zinteresowania tym problemem zarówno ze strony wladz jak kręgów społecznych miasta, w obawie przed zaprzepaszczeniem moich życiowych dokonań, prywatne zbiory książek specjalistycznych i kartoteki dokumentów zgromadzone z myślą, że będą one cześcią dokumentacji muzum miasta zaczałem przekazywać do zbiorów regionalnych Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej oraz Archium Państwowego w Gorzowie.

Dziękuje za uwagę.

 
Sprawozdanie za rok 2013 PDF Drukuj Email

Normal 0 21 false false false DE X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normale Tabelle"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Polsko-niemieckie Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina.

Sprawozdanie Zarządu za rok 2013

Odwołując się do kryterium wagi wydarzenia, do najważniejszego dokonania członków naszego Stowarzyszenia w roku 2013 wynikającego z założonego planu zamierzeń zaliczyć należy opublikowanie pracy zbiorowej pod redakcją Zbigniewa Czarnucha noszącej tytuł: „Samozwańcze Konsulaty” i organizację trzech imprez książkę tę promujących: jedną w Witnicy i dwóch w Gorzowie. W pracy tej w formie wspomnień kilkunastu autorów Polaków i Niemców wzbogaconych historycznym esejem, dokumentami, przeglądem prasy i fotograficznym aneksem zawarta została dokumentacja kluczowego z punktu widzenia jednoczącej się Europy powojennego rozdziału dziejów tej ziemi, czyli pojednaniu i współpracy dawnych i obecnych mieszkańców domów, wsi i miast Nowej Marchii. Książka swymi opowieściami buduje optymistyczną wiarę w moc indywidualnych dokonań gdy sumują się one w szeroki i głęboki społeczny proces ujawniania w nas uczuć empatii do innych oraz woli naprawy zła. Projekt ten przygotowywany przez nas przez kilka lat mógł wreszcie zostać zrealizowany dzięki sfinansowaniu w 85% Euroregion Pro Europa Viadrina i gromadzonym od dłuższego czasu środkom pozyskiwanym z darów osób zwiedzających Izbę Regionalną, a takżez datków osób obdarowanych bezpłatnymi książkami poświęconymi dziejom miasta oraz historii wsi gminy Witnica. Publikacja wydana została w nakładzie 500 egzemplarzy dotarła do ponad 50 bibliotek regionu i kraju oraz na adresy niektórych badaczy tej problematyki. Autorzy obdarowani zwiększoną ilością egzemplarzy autorskich upowszechnili ją w swych miejscowościach. Warto i należy też wspomnieć o bezpłatnym przekazaniu przez Firmę Arctic Paper papieru na wydanie naszej książki z jego dowiezieniem do drukarni.

Zabiegając o środki na jej druk spotykaliśmy się z odmowami. Dopiero w ostatnim okresie przed jej publikacją przekonaliśmy decydentów, że mimo iż książka publikowana będzie tylko w języku polskim to warto i należy to przedsięwzięcie sfinansować, a to otworzyło możliwość odzyskania wyłożonej przez nas kwoty. Wprawdzie podczas rozliczeń projektu znaleziono mało istotny powód do zakwestionowania dotacji, ale sprawa jest w toku odwołań i wyjaśnień.

Drugi nasz projekt tej rangi dotyczył obchodzonego w roku 2013 jubileuszu 500 lat urodzin margrabiego Jana z Kostrzyna. Już w roku 2012 opracowaliśmy koncepcję naukowej konferencji, która miała się zakończyć opublikowaniem jej materiałów w dwóch językach i rozpoczęliśmy poszukiwaniem partnerów i referentów po obu stronach Odry. Największy kłopot mieliśmy z władzami Kostrzyna, które odmówiły swego finansowego wsparcia. Ostateczny ratunek przyszedł ze strony Muzeum Twierdzy Kostrzyn, którego dyrektor Ryszard Skauba zadeklarował swą wolę wystąpienia w roli jej organizatora i beneficjenta projektu złożonego do Euroregionu i co za tym idzie założenia własnych funduszy Muzeum do czasu refundacji kwot włożonych w organizację i wydanie książki. Konferencja została zorganizowana 21 listopada. W roli referentów wystąpili dr Christian Galhbeck, dr Heinrich Kaak z Berlina, dr. Reinhard Schmook z Bad Freienwalde, Marcin Wichrowski i Józef Piątkowski z Kostrzyna oraz Błażej Skaziński i Robert Piotrowski z Gorzowa. Konferencje prowadził Zbigniew Czarnuch i on też redaguje tom materiałów po konferencyjnych, które są przygotowywane do druku. Obrady miały miejsce w hotelu „Bastion” w Kostrzynie, a uczestniczyło w nich ponad 40 osób. W programie była także wycieczka na teren twierdzy, gdzie podziwiano pięknie odrestaurowany cokół pomnika margrabiego Jana, którego zagubiona figura ma zostać odtworzona w późniejszym terminie. Znaleźli się już pierwsi sponsorzy tego projektu.

W roku 2013 swój jubileusz 165 istnienia obchodził witnicki browar, którego dyrekcja zwróciła się do Zbigniewa Czarnucha z ofertą napisania monografii tej firmy. Autor zadanie zrealizował w postaci bogato ilustrowanej pracy zatytułowanej Posmakuj Witnicy - opowieści o sztuce warzenia piwa a piw lubuskich w szczególności. Była to okazja do udzielenia przez niego na ten temat kilka wywiadów radiowych i telewizyjnych. 28 sierpnia nagrywany był także reportaż o Parku Drogowskazów.

Przy okazji zbierania materiałów źródłowych do tej książki natrafiono na niezwykle ciekawy tekst odnoszący się do prób produkowania po roku 1945 szampana w Zielonej Górze, który przekazany został do redakcji „Rocznika Zielonogórskiego”.

Wydana w roku poprzednim książka Zbigniewa Czarnucha o historii wsi gminy Witnica pod tytułem: Nad Wartą i wśród lasów. O dawnych i współczesnych mieszkańcach witnickich wsi. An der Warthe inmitte von Walde, Eine Geschichte über ehemalige sowie heutige Bewohner der Dörfer in der Gemeinde Witnica, zgłoszona do konkursu na laureata Wawrzynu Naukowego, w lutym 2013 roku została uznana za najlepsza książkę popularnonaukową na Ziemi Lubuskiej roku 2012. Do tego samego konkursu w roku 2013 zgłosiliśmy Samozwańcze konsulaty oraz publikację o browarze.

Na początku roku sprawozdawczego ukazało się z opóźnieniem drugie poprawione i rozszerzone wydanie jubileuszowe pracy Zbigniewa Czarnucha Witnica na trakcie dziejów/ Vietz am Wege der Geschichte. Impreza promocyjna mała miejsce 1 lutego w Witnicy w sali Regionalnego Centrum Ratownictwa. Możemy być dumni z naszej gminy, że w tych trudnych czasach wspiera kwotą ok. 150 tys. zł. nasze dokonania wydawnicze.

Skoro o książkach mowa odnotujmy tu jeszcze zorganizowaną w Bibliotece w Gorzowie z naszej inicjatywy imprezę promocyjną wydanej w Berlinie własnym nakładem książki dr Christy Kouschil o Fryderyku II i jego kolonizacji nad Wartą. Książka nosi tytuł Landesausbau in der Neumark unter Friedrich II. Opracowanie powstało z naszej inspiracji, o czym pisze w nim sama autorka, którą od lat zapraszamy na organizowane przez nas konferencje.

W związku z jubileuszem 20 -lecia istnienia Euregionu Pro Europa Viadrina w jego niemieckiej części zrodził się pomysł wydania okolicznościowego albumu. Do współpracy w jego wydaniu zwrócono się do Zbigniewa Czarnucha, któremu zlecono opracowanie wyjaśnień do zdjęć ilustrujących polskich partnerów tej organizacji. Książka ukaże się w pierwszym półroczu 2014 roku.

Poczdamskie wydawnictwo Deutsches Kulturforum östliches Europa , które wydało w roku 2012 w języku polskim książkę Pawła Rutkowskiego opracowaną przy współpracy ze Zbigniewem Czarnuchem noszącą tytuł: Wędrówki pomiędzy Odrą a Drawą. Spotkania z Nową Marchią, w roku 2013 wydało jej rozszerzoną wersję niemiecką.

W kolejnym 20 numerze Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego naszym staraniem ukazały się dwa artykuły autorów niemieckich, Jeden na temat spisu rolnego z początku XVIII wieku przeprowadzonego w Kamieniu Wielkim a drugi dotyczy opisu wielkiego pieca w witnickiej hucie. W tymże periodyku ukazała się druga część opracowania Zbigniewa Czarnuch na temat powodzi na Warcie i Odrze.

Z innych działań o charakterze zbliżonym do naukowych dodajmy tu dwa wystąpienia Zbigniewa Czarnucha podczas konferencji. Pierwsze miało miejsce w dniu 5 czerwca 2013 roku podczas sympozjum historyków w Międzyrzeczu gdzie przedstawił swe opracowanie na temat: Refleksje autora tekstu o Żydach w Witnicy. Refleksje odnoszą się do percepcji treści opublikowanego tekstu przez mieszkańców tej miejscowości. Tekst zostanie opublikowany w Nadwarciańskim Roczniku Historyczno -Archiwalnym za rok 2014. Wystąpienie drugie miało miejsce na konferencji Polskiego Towarzystwa Historycznego w Zielonej Górze, gdzie przedstawił temat: Nauczyciel historii w szkole jako reprezentant historii stosowanej. Opracowanie ukaże się w tomie materiałów tej konferencji, który ma się ukazać w roku 2014.

Jak co roku w dniu 16 listopada zorganizowaliśmy spotkanie autorów i wydawców. Przybyło 39 osób z Bad Freinwalde, Berlina, Chojny, Szczecina, Dębna, Gorzowa, Lubusza, Kostrzyna, Zielonej Góry i Witnicy.

Braliśmy także udział w projektach podejmowanych przez różnych innych organizatorów.

W uroczystościach Dnia Pamięci i Pojednania organizowanych 30 stycznia 2013 roku w Gorzowie z udziałem władz miasta oraz reprezentantów landsberczyków nasze Stowarzyszenie reprezentowali: Krystyna Kamińska, Małgorzata Szymczak i Zbigniew Czarnuch

3 lutego przebywała w Witnicy autorka powieści kryminalnych z Berlina, Elisabeth Herrmann, szukająca tematów do nowej książki, której akcję zamierza umieścić między innymi w Witnicy. Pisarka przybyła raz jeszcze dnia 23 maja, tym razem z trzema koleżankami w tym kolejną pisarką tego typu książek oraz z dziennikarką z Frankfurtu nad Menem . Wypytywano między innymi o realia roku 1945 łącznie z warunkami pogodowymi tego czasu. Zwiedzano Izbę Regionalną i Park Drogowskazów.

Od kilku lat uczestniczymy w poczdamskiej giełdzie towarzystw regionalnych. Dnia 24 lutego prezentowaliśmy tam II wydanie Witnicy na trakcie dziejów wydanie jubileuszowe -Vietz am Wege der Geschichte Juniläums-Ausgabe . Na zaproszenie organizatorów Zbigniew Czarnuch wystąpił tam ze wspomnieniem na temat : Moja młodość na Ziemiach Zachodnich.

Dnia 8 marca gościliśmy w Żółtym Pałacyku grupę 14 gimnazjalistów z Bogdańca wraz z 4 nauczycielami, którzy interesowali się historią Żydów w powiecie Gorzowskim.

Z okazji podsumowania projektu współpracy Towarzystwa Przyjaciół Witnicy z partnerem z Lubusza jakie mało miejsce w Żółtym Placyku w dniu 14 marca, ponowne zaproponowaliśmy upamiętnienie w tej miejscowości księcia Mieszka Lubuskiego pogrzebanego w Lebus, ale i tym razem nie spotkało się to z większym zainteresowaniem.

14 kwietnia Zbigniew Czarnuch uczestniczył w Berlinie w obchodach jubileuszu 40 lat tamtejszego Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia, które przed kilku laty było skutecznym wnioskodawcą o nagrodę im Dehio dla niego.

26 kwietnia w Siedlisku koło Nowej Soli miała miejsce konferencja pod tytułem Moje? Twoje ?Nasze! podejmująca problem poniemieckiego dziedzictwa kulturowego na ziemiach Zachodnich i Północnych. Nasze Stowarzyszenie reprezentowali: C. Griefenow Mewis i Z. Czarnuch.

1 maja przebywał w Witnicy doktorant Uniwersytetu w Katowicach Zdzisław Gębołyś. Zajmuje się badawczo postacią właściciela pałacu w Łukęcinie pod Mosiną Paula Ladewiga, autora "Katechismus der Bucherei". Nadesłał nam potem tekst tego katechizmu bibliotekarza opracowanego w Łukęcinie. Tematem zainteresowaliśmy Dział Regionalny Biblioteki im. Z. Herberta Gorzowie.

14 maja gościliśmy leśnika z jednego z sąsiednich nadleśnictw w sprawie konsultacji na temat historii lasów w związku z projektem ubiegania się o środki europejskie na projekt edukacyjny, a w listopadzie miały miejsce dwa spotkania z leśnikami z Witnicy i Bogdańca w sprawie wydania albumu o tutejszych lasach.

Od wielu lat współpracujemy z niemieckim stowarzyszeniem zajmującym się opieką i dokumentacją spuścizny poczty konnej i pozostałych po nich zabytkach w postaci słupów milowych i uczestniczymy w corocznych zjazdach tego stowarzyszenia. Zjazd taki w roku 2013 miał miejsce 13-15 września w Bohmte k. Osnabrick w Dolnej Saksonii. W ramach organizowanych corocznie na terenie Polski wypraw studyjnych Herbert Liman, Olaf Grell i Zbigniew Czarnuch uczestniczyli 12 maja w wyprawie nad Noteć w celu zweryfikowania danych odnoszących się do stanu zachowanych zabytków drogowego pobocza oraz śluz na Noteci. Z tej okazji zamówiony został u Herberta Limana artykuł dla NRHA o noteckich śluzach. W tym samym składzie 4 października miała miejsce wyprawa do Kalisza, w rejonie którego na Prośnie w XIX wieku przebiegała granica Prus i Rosji i gdzie zachowały się milowe slupy.

Pod koniec roku w porozumieniu z regionalistami z Bogdańca zrodził się pomysł urządzenia na trenie tej gminy przy historycznej szosie ścieżki dydaktycznej pod roboczym tytułem Znaki jednej mili pocztowego traktu. Na terenie tej gminy zachował się stojący w prostej linii obok siebie w przepisowej odległości jedyny tego typu na wschód od Odry zespół zabytków drogownictwa: dom szosowy i komplet słupów: ćwierćmilowy, półmilowy i całomilowy. Słup całomilowy wymaga uzupełnienia o jego część górną. Ścieżka ma być oznakowana dwujęzycznymi objaśnieniami: małymi przy każdym obiekcie a dużą tablicą informacyjną przy słupie z trąbką stojącym w Bogdańcu obok poczty. Dnia 1 lutego w Bogdańcu zorganizowany będzie wieczór przybliżający mieszkańcom wiedzę na ten temat. Herbert Liman opowie na nim o historii tej drogi. Olaf Grell o występujących na je j trasie rodzajach słupów milowych, a Zbigniew Czarnuch o dziejowych wydarzeniach jakie na niej miały tu miejsce.

W roku 2013 w Poczdamskim Domu Historii Brandenburgii i Prus otwarto wystawę na temat znaczenia dynastii Jagiellonów w dziejach środkowej i wschodniej Europy . Z tej okazji 16 maja w Collegium Polonicum w Słubicach miała miejsce konferencja poświęcona Jagiellonom, w której uczestniczyli Teresa Komorowska, Renate John -Lindner i Zbigniew Czarnuch.

W następstwie pomocy w opublikowaniu w roku 2011 w Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-Archiwalnym tekstu Dr Anneke Joubert, niemiecko- afrykańskiej badaczki dziejów wywodzącego się z Sulęcina pastora-misjonarza Carla Hoffmanna, zwrócono się do nas o pomoc w zorganizowaniu wyprawy ekipy filmowej do Sulęcina, co nastąpiło, a następnie Zbigniew Czarnuch wiosną 2013 roku został zaproszony do Ambasady Republiki Południowej Afryki w Berlinie na pokaz tego filmu, wykład dr A. Joubert oraz wystawę rysunków misjonarza dokumentujących życie plemienia tubylców wśród których pracował. Na wykładzie w ambasadzie były również obecne Jutta von der Lancken, Catherine Griefenow Mewis i Anne Margret von Klitzing.

Od wielu lat kilku trwają nasze ożywione kontakty z przedstawicielami rodu von Klitzingów, którzy nas zapraszają na swe rodzinne uroczystości i wycieczki szlakiem historii rodziny. W dniach 16-18 lipca 2013 Zbigniew Czarnuch towarzyszył dwóm reprezentantom tego rodu (z Frankfurtu nad Odrą i Bonn) w wyjeździe do ich rodzinnej Studnicy w rejonie Drawska Pomorskiego, gdzie z inicjatywy tamtejszego regionalisty Zbigniewa Mieczkowskiego odtworzono zniweczony po roku 1945 ich cmentarz rodowy. Zwiedzaliśmy także teren słynnego poligonu, co zaowocowało projektem zorganizowania w roku 2014 wycieczki studyjnej naszej grupy regionalistów w ten rejon dawnej Nowej Marchii. Wyjazd ten zaowocował także inspiracją Fritza von Klitzinga by podjął się opracowania tekstu dla Nadwarciańskiego Rocznika na temat : Klitzingowie w Nowej Marchii, oraz zaproszeniem do Bonn Zbigniewa Mieczkowskiego i Zbigniewa Czarnucha .

W lipcu zmarła tragicznie Anna Margret von Klitzing. -członek naszego stowarzyszenia. Z tej okazji podczas dorocznego Święta Sosen z inicjatywy Joanny Marciniak przy wsparciu finansowym naszego Stowarzyszenia i zaangażowaniu

Grażyny Aloksy urządzona została wystawa fotografii upamiętniająca zmarłą. Wystawa została potem czasowo przeniesiona do Fürstenwalde, gdzie odbyła się impreza promocyjna broszury o historii pałacu w Sosnach , z referatem wygłoszonym przez Fritza von Klitzinga autora tej broszury. Brali w niej udział Grażyna Aloksa, Catherine Griefeow Mewis oraz Zbigniew Czarnuch.

Pogrzeb zmarłej odbył się 1 sierpnia w Berlinie. Nasze gorzowsko-witnickie środowisko reprezentowałi na nim Grażyna Alkoksa, Zbigniew Czarnuch, Catherine Griefenow Mewis, Zdzisław Linkowski i Joanna Marciniak. Córki zmarłej w prasowym anonsie o śmierci i pogrzebie, zwróciły się z apelem, by zamiast kwiatów składać na konto naszego stowarzyszenia datki wspierające naszą aktywność. Ich suma zobligowała Zbigniewa Czarnucha do zadeklarowania drugiego wydania wspomnień Hildy Laer We dworze Charlottenhof poszerzonego o dwa teksty Anne Margret von Klitzing. Wtedy panie ze stowarzyszenia Frauen Initiative Berlin-Warszawa zadeklarowały dołączenie do książki płyty z nagraniem jej wypowiedzi, a Catherine Griefenow Mewis zaproponowała by książka była dwujęzyczna i nie nosiła charakteru wydania drugiego, lecz była pozycją odrębną. Zarząd Stowarzyszenia ustalił, że realizacją tego projektu zajmie się zespół pod jej kierunkiem. Podczas otwarcia wystawy fotograficznej w Sosnach Andrzej Zabłocki jako burmistrz zadeklarował, że koszty druku książki pokryje miasto i gmina.

Tu, kończąc ten watek, jest okazja byśmy powstali i minutą ciszy uczcili pamięć Anne Margret von Klitzing jako członka naszego Stowarzyszenia od początku jego istnienia.

Kontynuując wieloletnią tradycję dnia 31 sierpnia uczestniczyliśmy w Dąbroszynie w jubileuszu dnia urodzin Jutty von Der Lancken, do którego dołączyły się panie z tutejszego Koła Gospodyń oraz witnicki Dom Kultury. Obecni usłyszeli informację o pracach przy rekonstruowaniu pawilonu Cecylii z rzeźbą Chronosa, które burmistrz Andrzej Zabłocki planuje zakończyć w czerwcu 2014 roku. Rzeźba Chronosa jest już odrestaurowana i czeka w Witnicy na przewiezienie do Dąbroszyna. Miasto zleciło wykonanie oryginalnych kształtek ceramicznych na posadzkę i brakującą kolumnę. Kupiło także drewno modrzewiowe na podbitkę dachu świątyni. Pozyskało także drewno na rusztowanie, które ustawiono przy Cecylii.

Staraniem władz samorządowych Brandenburgii i Lubuskiego, zadecydowano o rewitalizacji linii Kolei Wschodniej i wykorzystaniu jej stacji kolejowych i przystanków do turystycznej promocji pobliskiej okolicy. Powiat gorzowski i marchijsko – odrzański złożyły wspólny projekt do funduszu Europejskiej Współpracy Terytorialnej i pozyskały kwotę ponad 600 tys. euro. Zamówiono w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym w Gorzowie opracowanie koncepcji dworcowych tablic informacyjnych, których projekt dano nam do krytycznej oceny.

Na początku września uroczyste zakończenie tego projektu odbyło się w Witnicy, w której z tej okazji władze miasta uporządkowały i odnowiły zaniedbane części dworca i wydały okolicznościowy folder promocyjny.

27 września uczestniczyliśmy w obchodach jubileuszu 700 lat miasta Drawna / Neuwedel, z konferencją popularno-naukową na ten temat, a 17 października w Berlinie w dorocznej uroczystości wręczania nagród kulturalnych im Dehio przez Deutsches Kulturforum ostlich Europa. Nagrodę tę otrzymały Polka prof. dr hab. Ewa Chojecka oraz Rosjanka historyk i kurator wystaw dr habil. Irina Tscherkasjanowa. W obu imprezach nasze Stowarzyszenie reprezentował Zbigniew Czarnuch.

Dostaliśmy także zaproszenie do Küstrin Kietz na uroczystość wręczenia w dniu 30 listopada nowo ustanowionego przez tamtejsze towarzystwo historyczne medalu im Jana z Kostrzyna dr Herbertowi Tammowi oraz do Cybinki gdzie 28 grudnia tamtejsza biblioteka promowała wydaną przez siebie książkę dr M. Schieche, z którym od lat współpracujemy. Także i w tych imprezach reprezentował nas Zbigniew Czarnuch.

Studyjne wyprawy krajoznawcze

W tej tak dla nas ważnej formie naszej aktywności w roku sprawozdawczym planowaliśmy 9 wypraw po obu stronach Odry. Z tej liczby z braku chętnych nie doszła do skutku wycieczka z dnia 27 kwietnia do Doliny rzeki Schlaube, natomiast pozostałe zostały zrealizowane.

I tak 23 marca wybraliśmy się do najdalej na północny wschód wysuniętego skrawka dawnej Nowej Marchii czyli do zamku w Świdwinie, gdzie Jan z Kostrzyna przeniósł z Chwarszczan joannicką komandorię. Byliśmy także między innymi w Łobezie, oglądając tam bardzo ciekawy Gaj Bohaterów – szczególną postać cmentarza poległych w pierwszej wojnie światowej. Prowadził Zbigniew Miler.

4 maja korzystając ze słabo jeszcze rozwiniętej wiosennej roślinności udaliśmy się do Kostrzyna i w jego okolice by zapoznać się z etapami rozbudowy kostrzyńskiej XVI wiecznej fortecy w XIX wieczną twierdzę pierścieniową, a tę w XX wieku w liczne nadziemne i podziemne budowle fortu rozproszonego. Oprowadzał Paweł Rychterski.

Pod koniec tego miesiąca, dnia 25 maja Zbigniew Czarnuch zawiózł naszych wycieczkowiczów do Poczdamu do pełnego różnorodnych atrakcji Parku Filmowego urządzonego na terenie wytworni DEFA, a 8 czerwca Paweł Migdalski z Chojny pokazywał nam osobliwości architektoniczne tego miasta oraz kamiennych kościołów jego okolic. Potem 22 czerwca Zbigniew Miler oprowadzał nas po zabytkach Kamienia Pomorskiego, a w Wolinie po zrekonstruowanej średniowiecznej osadzie. Była to także okazja do bliższego poznania stosunków kościelnych w Nowej Marchii przez 7 wieków jej istnienia.

Dnia 13 lipca wybraliśmy się do słynnych parków epoki podzielonego Berlina: Ogrody świata w części wschodniej i parku w zachodniej dzielnicy Kreuzberg o nazwie Volskpark Hasenheide z pomnikiem twórcy sportowego ruchu gimnastycznego Friedicha Ludwiga Jahna. Zaś 24 sierpnia w Krzystkowicach zwiedzaliśmy rozległe tereny zniszczonych Zakładów Dynamit-Aktien Gesellschaft DAG Christianstadt z lat ostatniej wojny, elektrownię w Gorzupi i w Dychowie, kościół w Bogaczowie oraz uczestniczyliśmy w dożynkach gminnych w Szklarce Radnickiej. Wyprawę przygotował Andrzej Tarczyński.

Zamiast planowanej 14 września wycieczki Do Dolnych Łużyc miała miejsce 28 tego miesiąca wycieczka do podberlińskiego Oranienburga do zamku Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma, do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen i pomnika polskich żołnierzy w Hohen Neuendorf. Sezon wycieczkowy zakończyliśmy wprawą w doliny rzek Polki i Santocznej oraz „kociołkiem” czyli piknikiem w bazie myśliwskiej koło Łośna przygotowanej przez Zbigniewa Milera oraz Marię i Bogdana Gontów.

W wyprawach brało udział od 5 do 28 osób. Sezon wycieczkowy zakończyła w dniu 5 grudnia biesiada wspominkowa, zorganizowana przez zespół pod kierunkiem Grażyny Kostkiewicz -Górskiej na której przyjęto program wypraw w roku 2014.

Naszą Izba Regionalną i Parkiem Drogowskazów zainteresowały się między innymi następujące grupy turystów, które oprowadzaliśmy:

2 marca była wycieczka 50 osób z grona uczestników Gryfickich Spotkań Włóczykijów. W programie było także zwiedzanie browaru. 10 maja gościliśmy 12 kolarzy z Berlina. 15 maja przyjechało 40 członków Towarzystwa Regionalnego z Krosna nad Odrą, a 6 czerwca przybyła wycieczka 50 osób Niemców ze Szwedt. W dniu 20 czerwca była wycieczka 40 Niemców z rejonu Frankfurtu. Także z tego miasta 10 września znany artysta, twórca Słubfurtu, Michael Kurzwelly przyjechał z grupą 50 osób, a jesienią dotarły jeszcze autokary wycieczkowiczów z Dębna i Gorzowa.

Byli też turyści indywidualni z których na szczególną uwagę zasługuje rodzina córki ostatniego niemieckiego właściciela Browaru i berlinianka pani Pudelko, która zakupiła stary dom w Mosinie i tropi ślady swych przodków.

Nowe nabytki w Izbie Regionanej i Parku Drogowskazów

Od kilku lat Stowarzyszenie nasze przejęło opiekę nad Izbą Regionalną. W roku 2013 zbiory Izby wzbogacone zostały drogą darowizn i zakupów o kolejne eksponaty.

I tak obchody jubileuszowe Browaru zaowocowały darami dyrekcji tej firmy w postaci okolicznościowego kufla, butelki kolekcjonerskiej, medalem pamiątkowym wybitym z tej okazji i egzemplarzem rocznicowej książki. Katti Frädrich także z tej okazji podarowała 4 szklane naczynia z okolicznościowym grawerunkiem, Maciej Szyndel ofiarował firmowy dekielek pod kufel z okresu przynależności Browaru do Zakładów Piwowarskich w Zielonej Górze, a sklep państwa Szuszkiewiczów ofiarował plastikową podstawkę pod monety z napisem Browar S.A.Witnica Boss. Zakupiona została także beczka z napisem Browar Witnica.

Wśród innych ofiarodawców znajdowali się :

-rodzina państwa Reinhardtów, która przekazała pierwszą kronikę hotelu Leśne Ustronie;

-Piotr i Lila Kuderscy -ofiarodawcy marmurowego szyldu z napisem P.Kolbe Staat. Gepr. Dentist z jego nowego domu koło mostku przy ul. Rutkowskiego;

-Andrzej Litwiniuk, który przekazał pieczęć do wypalania na skrzynkach butelek z wodą mineralną napisu -L.Keerger Vietz (brąz, negatyw);

-Roman Szybczyński -ofiarodawca zakupionego na targowisku w Łodzi brązowego szyldziku firmowego z sesesyjnym motywem firmy kamieniarskiej G.Schulz “Stein-u.Bildhauerei Vietz Bahnhofstrasse 80

-Robert Piotrowski -ofiarodawca metalowej tabliczki drukarskiej z adresem: Hermann Richard Schulze Arbeiter Vietz Ostbahn Mühenstr.35 RN 2.10 BV325603;

-Rodzina założyciela pierwszego warsztatu rzemieślniczego w polskiej Witnicy kołodzieja Leona Stannego, która przekazała szyld jego firmy.

-Zbigniew Czarnuch ofiarodawca portreciku burmistrza Jana Czarnucha rytowanego na desce autorstwa malarza zakopiańskiego Jana Zaroffe, dwie książki swego autorstwa “Witnica na trakcie dziejów wydanie Jubileuszowe...” i “Nad wodą i wśród lasów...” oraz znalezionego w lesie cynowego kubka do zbierania żywicy z leśnictwa Witnica;

-Reinhold Worzel z Tamsel z darem fotografii krewnej swej żony witnickiej firmy fotograficznej Wernera z reklamą tej firmy.

Dokonano także szeregu zakupów, wśród których były: znaczek (do wpinania w klapę marynarki) klubu sportowego Turnverein Balz; podobny znaczek bractwa witnickiego cechu rzeźników, stronę niemieckiego wydawnictwa turystycznego z opisem Vietz i jej okolic, fotografię mężczyzny z zakładu Wernera oraz pisany na maszynie egzemplarz frontowej gazetki pożegnalnej, w której wspomina się Vietz.

Wzbogaciliśmy także naszą kolekcję oryginalnych pocztówek z miasta i gminy Witnica o kolejne 28 egzemplarzy. Wszystkie zakupy sfinansował Urząd Miasta i Gminy Witnica.

Staraniem władz miasta w Parku Drogowskazów kontynuowano budowę instalacji “Młyn” dobudowując most do stojącego pawilonu. Obiekt wraz kołem wodnym i wrotami wodnymi zostanie ukończony w roku 2014. Do pracowni dostarczyliśmy worki z odpadami huty szkła w Wałdowicach przeznaczonymi na budowę instalacji “Huty szkła”.

Dobiegliśmy końca relacji z dokonań naszego Stowarzyszenia w roku 2013. Pozostała jeszcze jedna sprawa, którą w tym miejscu należy podnieść. Otóż podczas zebrania Zarządu w dniu 9 września nasz wieloletni wiceprezes Zbigniew Czarnuch złożył deklarację o rezygnacji ze swego stanowiska. A oto jego oświadczenie w tej sprawie potraktowane jako załącznik do tego sprawozdania.

Oświadczanie

Gdy ma się pawie 84 lata i zaczynają doskwierać związane z tym wiekiem utrudnienia w utrzymywaniu właściwych kontaktów z otoczeniem - należy ustąpić miejsca kolejnym generacjom. Uczyniłem to kilka lat temu rezygnując z pełnienia funkcji prezesa Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, a teraz nadeszła pora by wycofać się z władz Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Educatio Pro Europa Viadrina, co nastąpiło podczas zebrania Zarządu w dniu 9 wrzenia 2013 roku.

Dziękuję wszystkim członkom naszego Stowarzyszenia bardzo serdecznie za okazywane mi przez lata zaufanie i gotowość współpracy, co umożliwiły działania, które sprawiały mi wielka osobistą satysfakcję i stały się także źródłem licznych wyrazów społecznego uznania dla mnie. Szczególnie dziękuję członkom Zarządu za tak długie i cierpliwe tolerowanie mego autokratycznego stylu pracy odbiegającego od norm kolektywizmu obowiązującego w tego typu gremich.

Z moim odejściem z funkcji kierowniczej w Stowarzyszeniu wiązała się konieczność dokonania zmian natury programowej. Mam tu na myśli dwa punkty naszej corocznej aktywności ściśle związanej z moją osobą: organizację studyjnych wypraw oraz spotkań autorów i wydawców. Oba te przedsięwzięcia cieszą się stałym uznaniem w regionie, jako projekty odpowiadające społecznemu zapotrzebowaniu. Problem w tym, by w związku z moim odejściem ich dorobek został nie tylko zachowany, ale by dalej się rozwijał.

Tak się składa, że w gronie witniczan nie widzę osoby zdolnej do prowadzenia dalej z powodzeniem tych działań, ale jest ona natomiast w Gorzowie. Mam tu na myśli kierowniczkę Działu Regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Grażynę Kostkiewcz - Gorską, która od lat z obu

przedsięwzięciami jest aktywnie związana. Mając na uwadze dalszą pomyślną kontynuację tych przedsięwzięć podjąłem rozmowy w tej sprawie z dyrekcją Biblioteki, by obie te imprezy związać z tą gorzowską placówką.

Oferta została przyjęta. Także osoby zainteresowane przyjęły pomysł ze zrozumieniem i satysfakcją, bowiem uczestnikami wycieczek w swej masie są głównie gorzowianie, a uczestnicy spotkań wydawców i autorów mają z Gorzowem lepsze komunikacyjne połącznia niż z Witnicą. Poza tym parasol ochronny Biblioteki podnosi instytucjonalną rangę przedsięwzięcia.

Pozostaje jeszcze do rozwiązania kwestia przejęcia przez miasto Izby Regionalnej mającej dotąd status społecznej amatorskiej kolekcji i nadania jej urzędowej rangi placówki o naukowym statusie muzeum miasta i gminy. W tej sprawie przeprowadziłem wiele rozmów z burmistrzem Andrzejem Zabłockim, miałem wystąpienie na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rady Miasta oraz opublikowałem artykuł w Witnickich Wieściach z Ratusza. Mam nadzieję, że dożyję chwili w której będę mógł i to dzieło mojej aktywności przekazać kompetentnej i odpowiedzialnej osobie, która także przejmie merytoryczną opiekę nad Parkiem Drogowskazów. Park już od początku ze swej natury jako placówka zlokalizowana w przestrzeni publicznej stał się własnością miasta.

Raz jeszcze dziękuję Państwu za wieloletnią współpracę i proszę o życzliwe zrozumienie podjętych przeze mnie decyzji. Deklaruję pozostanie w Stowarzyszeniu na prawach zwykłego członka, a do czasu decyzji władz miasta z konieczności do pełnienia roli merytorycznego społecznego opiekuna Izby Regionalnej.

Zbigniew Czarnuch

 
« PoczątekPoprzednia12NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 2
home search